Kısa Kısa İstanbul

Engelliler için Yapı Kredi Kültür Merkezi

By Ekim 18, 2018Mayıs 10th, 2021No Comments

Beyoğlu İstiklal caddesinde bulunan bu mekanı Zeki Müren sergisi dolayısıyla gezdim. Aracımı TRT binasının yanında bulunan İspark’a park ettim. Mekan dolu olmasına karşın çalışanların yardımları ile aracımı park edebildim. Mekan çalışanlarıma yardımları için teşekkür etmeliyim.

Kültür merkezinin biraz uzakta bulunan düz ayak girişini tercih ederek giriş yapmak gerekiyor. (asıl girişinde yüksek bir basamak bulunmakta.) Bunu fark etmediğimden girişte biraz zorluk yaşadım. Çıkışta yetkililer beni diğer kapıdan yani düz ayak girişinden çıkarttıkları için bu girişi öğrendim.

    Sergi salonunun asansörlerine zorda olsa sığdım. Eski tip asansörler olduğundan ve eskiden bu tip hassasiyetler düşünülmediğinden bazı asansörlere maalesef sığamıyoruz. Görevliler oldukça yardımcı oldular. Sergi salonları tekerlekli sandalye için uygun. Rahatça gezilebilir. Ancak önemli objelerin yer aldığı masa-sehpa tipi yerlerdeki eserleri maalesef göremedim. Zira bizler için yüksek. Ayakta olarak görmek mümkün ama bizler ayağa kalkamadığımızdan bunları görmemiz mümkün değil. Bu durumu bir mail ile merkezin yetkililerine bildirdim. Bu masaları ayaklarının kısaltılması için öneride bulundum.

Bu olumsuzluk dışında rahatça gezilebilecek bir mekân. Bu arada İstiklal Caddesinde bulunan bazı mekanların tekerlekli sandalyeli engelliler için uygun olmadığını fark ettim. Basit bir önlemle çözülecek bu sorunun bu tanınmış mekanlarda giderilmemiş olması gerek bu işletmeler adına ve gerekse Beyoğlu Belediyesi adına eleştirilmesi gereken önemli bir husus sanırım. Zira burası turistik bir mekan ve İstanbul’un en önemli caddesi.http://www.ykykultur.com.tr/