Kısa Kısa İstanbul

PANORAMA 1453 TARİH MÜZESİ

By Eylül 18, 2022No Comments

İstanbul’daki gezimizdeki yeni durağımız Panorama 1453 Tarih Müzesi. 2009’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrimize kazandırılan Panorama 1453 Tarih Müzesi, ‘dünyanın ilk tam panoramik müzesi’ olma unvanını taşıyor. İstanbul’un en gözde mekânları arasında yer alan müze, İstanbul’un fethini ziyaretçilerine yeniden yaşatıyor.

Açıldığından beri gezmek istediğim ama bir türlü kısmet olmayan bu Müzeye gitmek bu yıl mümkün oldu. Öncelikle söylemeliyim ki mutlaka görülmesi gereken bir mekan.

Aracımızla gittiğimiz mekana, yakındaki otoparktan ulaşmak biraz zor. Zira müze parka göre yüksek bir durumda. Ben bu nedenle aracımla müzenin dış kapısına kadar gittim. Oradaki yetkililere durumumu anlattım. Oradaki görevli anlayışlı davranarak aracımızı kapının önüne park etmemize izin verdi. Böylece rahatça müzeye girdik. Kapıdaki görevli, engelli kartımı aldı ve bize 2 adet bileti getirdi. Hemen belirteyim müzedeki tüm görevliler istisnasız her konuda yardımcı oldular. Bu durumu bağlı olduğu İBB Kültür AŞ.ye bildirerek Görevlilerin bu olumlu davranışları nedeniyle teşekkür ettim.

Girişte benden ve refakatçim olan eşimden ücret almadılar. Yanı giriş engelliler için ücretsiz. İçeride bulunan asansörle rahatça yukarıya, panoramik mekana ulaştık. Gerçekten fetih hem görsel olarak hem de fondaki mehter marşları ve ses efektleri ile birebir yaşatılıyor.

Her yönü ile engelliye uygun olan mekanın tek sorunu Otoparktan binaya ulaşım. Tekerli sandalye ile tek başına bu yokuşu çıkmak çok zor.

Panorama 1453 Tarih Müzesi haftanın her günü 08.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.