Kısa Kısa İstanbul

Engelliler için Miniatürk

By Şubat 19, 2019Mayıs 10th, 2021No Comments

İstanbul’un görülmesi gereken yerlerinden olan Miniatürk toplamda 60.000 metrekare büyüklüğünde.Bu alanın 15.000 metrekaresinde maketler yer alıyor.Maket alanının dışında Panorama Zafer Müzesi, Kristal İstanbul Müzesi, sosyal alanlar,hediyelik eşya satana dükkanlar,çocuk eğlence alanları yer almaktadır.Gene bu alana içinde 300 araçlık Otopark bulunmaktadır. Otoparkta engelli araç park yeri mevcut .(Ama görevliler bulunmasına karşın maalesef korunmuyor)

Giriş’te iyi bir yokuş var. Bayağı zorlanarak çıktık. Bir bölümünde bir temizlik görevlisi yardımcı oldu. Ama sonradan öğrendik ki personele ait düz giriş kapısı mevcutmuş. Çıkarken orayı kulandık. Bu nedenle giriş kısmına engelli girişini gösteren bir levha konulması gerekmektedir. Zira engelli insanların o yokuşu çıkmaları zor hatta imkansızdır. Bunu kendilerine ileteceğiz inşallah bu konudaki girişimimiz bir sonuç verir. Ancak bu güne kadar birçok engelli buraya geldiği halde bu konuda bir gelişme olmaması da hayret verici.
Aşağıdaki fotoğrafta sağda görülen kapı düz girişli “Personel Giriş Kapısı” olarak adlandırılan kapıdan rahatlıkla giriş yapabilirsiniz.(sağ taraftaki mavi beyaz kapı) Ama önceden orada bir görevli bulmalısınız. Bizi gören görevliler ya bizi görmediler (!) yada boş verdiler. Bize bu konuda bilgiyi içerideki Güvenlik görevlileri verdi. Yukarıdaki giriş kapısında Görevliler bile bu konuda bilgi vermediler.

 Buraya giriş engelli ve refakatçisi için ücretsiz. Miniatürk yılın her günü 09 – 18 arasında açık. Biz hafta içi gittik fazla kalabalık değildi. Rahat gezmek için hafta arasını tercih etmek gerekiyor.

Miniatürk’te maketler 3 bölümden oluşuyor. İstanbul Eserleri, Anadolu Eserleri ve Yurt dışı Eserleri. Kendi Web sayfasında 57 maket gösteriliyor ama eser sayısı daha fazla. Sanırım site güncelleşmemiş.

Miniatürk’ü gezmek genelde rahat. Ancak manuel bir sandalye ile tek başınıza gezmek sıkıntılı. Zira yer yer tümsekler bulunmakta ve mesela köprü maketine çıkmak tek başınıza imkansız.

 Miniatürk içinde bulunan Panorama Müzesini de mutlaka gezin.

Alan içinde engelli tuvaletleri ve akü şarj istasyonu bulunmaktadır. Güzel bir havada gidin ve bu güzel eserleri yakından izleyin.