Yurt İçi Seyahatler

Engelliler için Marmaris

By Mayıs 1, 2014Nisan 25th, 2021No Comments

Kendi aracımla yaptığım Marmaris seyahatinden tuttuğum notları ve resimleri sizlerle paylaşmak istiyorum. İnşallah yararlı olur. Okunması kolay olsun diye fazla uzun tutmuyorum. Fazla detaylara girmeden yazmaya gayret ediyorum.

 
Akyaka
Öncelikle Akyaka uğrayın. Kalacak uygun tesisi bulma şansınız çok az. Burada sadece sahilde tek.sandalyenizle gezebilir  ve çok uygun bir yerde yemek yiyebilirsiniz.Yemek için sizlerle resimlerini paylaştığım tesise gidebilirsiniz. Azmak deresinin doğduğu yerde bulunan bu lokantada da ilgimi çeken tek.sandalye için yapılmış bulunan rampalar. Servis pek iyi değil ama manzaralar nefis. Rahatça girip yemek yiyebilirsiniz.

Marmaris
Booking.com aracılığı ile yer ayırttığım Poseidon Otele ulaştık. Tesis tek.sandalyeye uygun. Mevsim başı itibariyle de fiyatları uygundu. Küçük olsa da açık ve kapalı havuzu var. Havuza girmek için herhangi bir yardımcı aparat yok.(hangi tesiste var ki ?) Engelli odası var ama fazla bir şey beklemeyin. Sadece engelliye uygun lavabosu var o kadar. Ama banyo kapısı ortalama tek.sandalyenin  girişine uygun.Bu otelde ilgimi çeken resimlerini sizlerle paylaştığım deniz rampası. Tekerlekli sandalye için en rastladığım en kullanışlı denize girme aparatı diyebilirim. Keşke tüm otellerde ve plajlarda olsa. Bununla rahatça denize girebilirsiniz. Tek.sandalye için düşünülmemiş belki ama sonuçta uygun ve kullanışlı bir denize girme aracı olmuş.

Marmaris’in sahil şeridi tek.sandalye için çok uygun. Boydan boya gezebilirsiniz.  Tek.sandalye girişine uygun gezi tekneleri ile deniz gezisi yapabilirsiniz. Hatta denize bile girmeniz mümkün.  Sahil boyunda engelli araçları için yer ayrılmış ama her yerde olduğu gibi korumasız. Bu tip yerlere park eden araçlara ceza yazılmadığı sürece bu işgaller önlenemez. Ama tüm girişimlerime rağmen bu ceza uygulamasında başarılı olamadım.. Bilhassa AVM.lerde bunun sıkıntısını çekiyoruz.
Bu gezi sırasında günü birlik gittiğim iki yeri de,  edindiğim izlenimlerim kadar sizlerle paylaşmak istiyorum


Datça
Engelliye uygun oteller var ama fiyatları oldukça yüksek. (orcey Butik Otel) Zaten engelli insanların mutlaka zengin olması lazım ülkemizde. (Bakınız.” Ülkemizde sakat yaşamak çok pahalı” başlıklı yazım yazım) Datça’nın sahilleri tekerlekli sandalye için olukça uygun. Ancak  hemen arkasında yokuşlu yollar var. Bu nedenlerle Marmaris’te kalıp buraya benim gibi günübirlik gidilmesi daha uygun olur.

SelimiyeBurası daha fazla gelişmediğimden sahilinde tek.sandalye ile gezmek bayağı  zor. Refakatçinizi de sizi de yorabilir. Ama görmeğe değer. Kalınacak önemli bir tesis yok, mevcutlarda bize uygun değil. Gene günü birlik gezmek için gidiniz.

Leave a Reply