Yurt İçi Seyahatler

Engelliler için Konya – Antalya (Barbaros Harun Şahin )

By Aralık 14, 2021No Comments

Engelliler için Konya – Antalya (Barbaros Harun Şahin )

Yazarlarımız arasına Barbaros Harun Şahin katıldı. İlk gezi notu aşağıda yer almaktadır. Hoş geldin diyor, yeni gezi notlarını bekliyoruz. Öncelikle kendisini tanıyalım.

1990 yılında Yozgat Boğazlıyan ilçesinde doğdum. İlköğretim ve Liseyi Kayseri’de okudum.  Eskişehir Anadolu Üniversitesi kamu yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra girdiğim ekps ile Milli Eğitim bakanlığına memur olarak atandım. Halada aynı görevi sürdürüyorum. Her insan engelli adayıdır sözü benim için 14 yaşında adaylıktan engellilik durumuna dönüştü. Yaşadığım Transvers miyelit hastalığı ile 2004 yılından sonra hayatıma engelli olarak devam ediyorum. Hayattaki en büyük hobim Seyahat etmek ve yeni yerler keşfetmek.

Engelliler için Konya – Antalya (Barbaros Harun Şahin )

2021 yılının haziran ayında 1 gecesi Konya’da 4 gecesi de Alanya’da olmak üzere 5 gece 6 gün bir tatil serüvenim oldu.

KONYA

Konya’da ilk olarak uğradığım yer Konya Tropikal Kelebek bahçesi oldu. Yapılan bu suni yaşam alanı gerçekten görülmeye değer. Giriş – çıkış , iç dizaynı ve diğer ayrıntılar her şeyiyle biz engellilere uygun düzenlenmiş durumdadır. Rahatlıkla ziyaret edeceğimiz bir yer. Diğer bir gezi rotamız ise Mevlana Müzesi oldu. Girişte Tek basamaklı bir engel olabilecek bir yer var ama yardımla geçebileceğimiz bir düzeyde. Yine iç havludan bina girişinde de aynı engelden var ve yine yardımla geçebiliriz. Geri kalan bölgelerde rahatlıkla gezimizi yapabiliyoruz Mevlana müzesinde. Konya’da o geceyi yeni yapılan Mevlana öğretmen evinde geçirdim. Yeni yapılan bu öğretmen evinde rampa eğimi olsun oda dizaynı olsun her şeyiyle biz engellilere uygun durumda. Kesinlikle orada konaklamanızı tavsiye ederim.

ANTALYA

Antalya tatilime sizlere öncelikle konakladığım otelle ilgili bilgiler vereyim. Granada Luxury Okurcalar oteli Alanya’da bulunuyor. Otelde engelli odaları bulunmakta ve genişliği ile lavabo- tuvaletinin düzeniyle rahat edeceğimiz bir düzeydedir. Otel içinde her bölgesi bizlere uygun durumdadır. Havuza girebilmek için engelli sandalyesi diye ekipman var ve onunla rahatlıkla girebiliyoruz. Tek eksi puan verdiğim noktası ise sahile iniş yerindeki engelli rampası biraz dik yapılmış. Çalışanların yardımıyla inebildim sahile.

1.GÜN – Manavgat şelalesi

İlk dışarı gezimi Manavgat şelalesine yaptım. Aslında fazla abartılan bir yer. Belki de buradan daha iyi yerler gördüğümden de bana öyle gelmiş olabilir. Biz engellilere çok uygun olan bir düzeni var. Her bölgesini düz bir alanda olduğu için rahatlıkla dolaştım. Sadece fotoğraf çekiminde daha iyi çıksın diye kardeşimin yardımıyla 8-10 basamaklı bir merdivenden iniş yaptım.

2.GÜN – Tazı Kanyonu ve Köprülü Kanyon

Bu gezimizde bizi uzun sürecek bir yol bekliyordu. Manavgat- Side merkeze 60 km uzaklıkta ama yol çok virajlı olduğu için 1 saat 30 dakika sürüyor. İlk olarak Köprülü Kanyona ulaştım. Aracınızı durdurup köprülü Kanyonun tam girişinde inebilirsiniz. Sizi burada çok güzel bir doğa bekleyecek. Yaklaşık 100 metre uzaklığında ve hafif dik yokuşlu yolla beraber ileride sizleri Bot ve rafting turları bekliyor olacak. Biz engellilere Bot turu yaptırdıkları söylediler. Zaman kısıtlığından dolayı ben yapamadım. İnşallah aramızdan birisi yapar ve deneyimini burada yazar. Köprülü kanyondan çıktıktan 15 dk sonra tazı kanyonuna ulaştık. Aracımızla Yaklaşık 200 metre yakınına kadar geldik. Geri kalan 200 metre ise kayalıklı engebeli bir patika yoldu. Kardeşim ve kuzenimin yardımıyla bu 200 metrelik patika yolu 15 dakikada geçtik. Verdiğimiz bu uğraş sonucunda muhteşem bir manzarayla karşılaştık. Uçurumun en kenarına varamasak ta görmemiz gereken o manzarayı görebildim. İmkanınız olursa hepinize orayı tavsiye ediyorum.

3.GÜN – Alanya Kalesi

Gezimin en kısa ve en sıkıntısız gezisi Alanya Kalesi oldu. Yüksekten hem Akdeniz hem de Alanya manzarasını izleyebileceğimiz bir mekandır Alanya Kalesi. Kalenin içi her bölgesi engelli rampaları ile yapılı durumdadır. Rampaların çoğunluğunun da eğimi uygun durumdaydı.

4.GÜN – Side Antik Kenti ve Apollon Tapınağı

Bu gezi ise yolculuğu kısa ama gezilecek yerin ayrıntısından dolayı 3.4 saat süren bir tur oldu. Antik Tiyatrosu olsun, Apollon Tapınağı olsun, Müzesi olsun, sokakları olsun her şeyiyle biz engellilere uygun durumdadır. Antalya’ya yolunuz düştüğünde rotanızda bulunması gereken bir tarihi yerdir.

Haziran ayındaki Antalya turu çok memnun olduğum bir tatil oldu. Diğer yazılarımda ise yine farklı bir Antalya turundan, Bodrum turundan, Çanakkale turundan, Bursa turundan, Eskişehir turundan bahsedeceğim. Diğer yazılarımda görüşmek dileğiyle.

Not: Gezdiğim yerlerle ilgili videoları istagram adresimde paylaşıyorum. İstagram adresim : barbarosharunsahin