Kısa Kısa İstanbul

Engelliler için Kapalıçarşı

By Ekim 18, 2018Mayıs 10th, 2021No Comments

Kapalıçarşı, İstanbul kentinin merkezinde Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerininin ortasında yer alan dünyanın en büyük çarşısı ve en eski kapalı çarşılarından biri. Kapalıçarşı’da yaklaşık 4.000 dükkan bulunmakta. Özellikle turistlerin en çok ziyaret ettiği mekan olarak da bilinir. Burada gümüşlerden altınlara, hediyeliklerden dekoratif ürünlere, seramiklerden bakırlara kadar aradığınız aramadığınız her şeyi bulmak mümkün.Bir şey almak için olmasada sadece o haraketi, dükkanına çağıran esnafı ve en önemlisi tarihi yaşamak için gezilmesi gereken bir mekan.Kapalı çarşı için en uygun giriş Nuruosmaniye kapısıdır. Tramvayla da oldukça rahat ulaşımı olan bu kapı ayrıca arabanız ile de gelmek mümkün. Aracı park etmek içinde yakında ispark otoparkı bulunmakta.     

Kapalıçarşı’nın içinde rahatlıkla gezebilirsiniz tabi zamanınız varsa hafta içi gitmenizi tercih ederim. Ben hafta içi gittiğim için mekan daha boştu. Hafta sonu oldukça kalabalık oluyor. Rahat dolaşmanız pek mümkün değil.     

Çarşı içinde Cebeci Handa engellilere uygun tuvalet bulunduğu Yönetimce bildirilmiştir. Ayrıca Kapalı Çarşı’da bulunan yemek yerleri ve kafelerde tekerlekli sandalye için uygun.