Kısa Kısa İstanbul

Engelliler için gösteri merkezleri (İstanbul)

By Ocak 17, 2019Mayıs 10th, 2021No Comments

“Binalar, açık alanlar, kurumlara ulaşım ve bilgilendirme hizmetleri ile bilgi ve iletişim teknolojileri engelliler için güvenli ve bağımsız olarak ulaşılabilir ve kullanılabilir hale getirilmelidir. Umuma açık hizmet veren her türlü yapılar ve açık alanlar ile toplu taşıma araçlarında erişilebilirlik sağlanmalıdır.Engellilerin sosyal hayatta yer edinmesi, gerektiğinde onlara pozitif ayrımcılık yapılması, hizmetlerde öncelik verilmesi gibi konularda toplumsal bilinç oluşturulmalıdır”
Engelli insanların bilhassa tekerlekli sandalyede yaşayan engellilerin kültürel ve  toplumsal faaliyetlere katılması önemli bir sorundur.2006 yılında benimsenen Engellilerin Haklarına İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin (CRPD) amacı; “Tüm engelli insanların temel özgürlüklerden ve bütün insan haklarından tam ve eşit bir şekilde faydalanmasını teşvik etmek, sağlamak, korumak ve insan olmaktan ileri gelen haysiyetlerine yönelik saygıyı arttırmaktır” (Dünya Sağlık Örgütü, 2011, s. 9). Dünya Engellilik Raporu; engelli insanların ve bütün toplumun faydalanması adına engelleri ortadan kaldıracak koşullar yaratmak için  bütün ilgili paydaşlara atılacak adımlar önermektedirBu yönde önemli bir sorun Kültürel faaliyetlerin yapıldığı gösteri merkezlerinin ne kadar erişilebilir olduğudur. İstanbul’da bulunan önemli merkezler üzerinde yaptığımız araştırmaların sonuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.İstanbul’da bulunan Zorlu Sahne Sanatları Merkezi, Mall Of İstanbul Gösteri Merkezi, TİM, Bostancı Gösteri Merkezi, Sabancı Gösteri Merkezi, Trump ve UNİG İSTANBUL ile yaptığım yazışma ve görüşmelerde aldığım bilgiler aşağıdadır. Bu arada bazı merkezlerin web sayfalarında engelliler için bilgi bulunmaması bize garip geldi. Kısa sürede bu konuda aydınlatıcı bilgileri sitelerine ilave etmelerini temenni ediyoruz.
SABANCI GÖSTERİ MERKEZİ

Öncelikle bize hemen ve  bizzat telefon ile dönüş yapan Merkez yetkilisi Pınar Eryazan’a burada tüm engelliler adına teşekkür  ederim. Sabancı Gösteri Merkezinin konuya olan duyarlılığını içtenlikle ve detaylı olarak bizlere iletti. Merkez her yönü ile engelliye uygun şekilde düzenlendiğini hiçbir sıkıntı yaşanmayacağını izah eden Pınar Eryazan ayrıca her yıl Aralık ayında 2000 (evet iki bin) engelli çocuğu davet ettiklerini ve onlara etkinlikler düzenlediğini anlattı. Gerçekten bu hizmetten duygulanmamak mümkün değil. Şahsında tüm Sabancı ailesine tüm engelliler adına tekrar ve candan teşekkürlerimizi buradan iletmek isterim. Ücret konusunda ise kendisine ulaşıldığında her türlü yardımı yapacağını da belirtti. Hatta telefon numarasını da bizlerle paylaştı. Direk numarası 0216 483 90 26 not alın ve ilk fırsatta bir gösteri izlemeye gidin.
UNİQ İSTANBUL

Uniq İstanbul’un yanıtı aşağıdaki gibidir. Ayrıca sitelerine de bu konu ile ilgili bilgilendirme notu ekleyeceklerini de belirtmişlerdir. Erişilebilirliği ve indirimli ücret uygulaması için teşekkür ederiz.
Merhaba Levent Bey,
İlginiz için teşekkür ederiz. Sorularınızın cevabı şu şekildedir.

  1. Salonumuza tekerlekli sandalye ile ulaşmak mümkündür.
  2. Salon ilk sırasında 4 adet tekerlekli sandalye konumlandırabilecek şekilde yer ayrılmıştır. Görüş açısından en iyi yere sahiptir.
  3. Tekerlekli sandalye için bir bilet ücreti alınmamaktadır. Refakatçi için indirimli bilet bulunmaktadır.

Sitemize gerekli bilgilendirmeyi ekleyeceğiz.
Sevgiler,

SONAY YÜCEL

Not : Sonay Yücel’in bu ilgisi üzerine kısa süre önce bir gösteri  izlemek için Uniq İstanbul’a gittim. Kendim için ücret ödemedim refakatçi içinde düşük bir ücret ödedim. Her şey yolunda gitti. Erişilebilirlik uygundu. Kendisine tüm engelliler adına teşekkür ederim.
MOİ SAHNE

Moi Sahne’ye de  sorularımıza detaylı ve yeterli yanıtları  ve erişilebirliği  ve indirimli bilet uygulaması için teşekkür ederiz.Levent Bey Merhaba,
Nasılsınız?Gerek Anayasamız ve gerekse engelliler ile ilgili diğer mevzuat hükümleri doğrultusunda Kamuya açık mekanların engellilere uygun biçimde düzenlenmesi ve erişilebirliliğinin sağlanması konularında zorlayıcı ve yaptırım gerektirici hükümler bulunduğu malumunuzdur.Bu kapsamda mekanınızın durumunu Sitemizde engelli insanlarla paylaşmak için ve gösteri merkezleri ile ilgili olarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmek istemekteyiz.1.Salonlarınıza tekerlekli sandalye ile hiçbir engel olmaksızın ulaşmamız mümkün müdür? Mümkün değilse bu konuda bir çalışmanız bulunmakta mıdır?Avm, sinema (Mall of İstanbul Cinetech) ve MOİ Sahne’ye hiçbir engel olmaksızın tekerlekli sandalye ile ulaşmak mümkündür.2.Salonlarınızda tekerlekli sandalyeli insanlar için özel bir bölüm ayrılmış mıdır? Ayrılmamış ise bu konuda bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir ? Ayrılmışsa bu yer izlenme açısından yeterli midir?Sahnemizde tekerlekli sandalye için özel bir bölüm ayrılmıştır. Tekerlekli sandalye ile gelen seyircilerimiz çok iyi bir açıdan etkinliklerimizi seyredebilmektedir.3.Bilet ücretlerinde engelli insanlara ve refakatçilerine (zira engelli insanların tek başına gelebilmesi mümkün değildir. Zaten imkanları dar olan bir engelli mecburen iki bilet almak mecburiyetinde kalmaktadır.)  indirim uygulanmakta mıdır? Uygulanmamakta ise böyle bir düşünceniz olacak mıdır?Tekerlekli sandalye ile gelen seyircilerimize indirim uygulamaktayız. Her etkinliğin organizatörü/fiyatı farklı olduğu için size sabit bir fiyat bilgisi veremiyorum. Biz elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz.Ülkemizde bir çok zorlukla karşılaştığınızın farkındayız ve bu sebeple küçük de olsa sizler için bir şeyleri kolaylaştırma çabasındayız.Bu konuları kapsayan bilgileri bizle paylaşmanızın ve tanıtım sayfasına koymanızın bizler için yararlı olacağı düşüncesindeyiz.İlgi ve yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederiz.Ben teşekkür ederim.
Sevgilerimle,
TUBA DURAN SAHNE VE GÖSTERİ SANATLARI YÖNETİCİSİ

BOSTANCI GÖSTERİ MERKEZİ

Mail yolu ile ulaşamadığımız bu merkezde ulaşabildiğimiz telefon operatöründen (Bizi bir yetkiliye bağlamadan kendisi yardımcı olmuştur ) şu bilgileri elde edebildik.1. Merkez, tekerlekli sandalye girişine uygundur.2. Özel bir bölüm olmasa da tekerlekli sandalyeli kişilere uygun bir yer gösterilmektedir.3. Gerek engelliye ve gerekse refakatçiye herhangi bir indirim uygulanmamaktadır.
Öncelikli isteğimiz sitelerinde engelli insanlara bilgilendirme yapmalarıdır. Bunun yanında engelli insanlara belli oranda indirim yapılması ve refakatçiden ücret alınmaması yerinde olacaktır.
TRUMP TİYATRO
Mailimize yazılı yanıt verilmemiş, bilgi almak için bizlere bir telefon numarası iletilmiştir. Verdikleri numara gişe yetkilisine ait olup, burada çalışan gişe yetkilisi bize aşağıdaki yanıtları vermiştir1. Salonlar tekerlekli sandalye için uygundur.2. Salonlarda Tekerlekli Sandalyeliler için özel bir bölüm bulunmaktadır.3. Engelliler için Öğrenci Bileti verilmekte, refakatçi için bir indirim bulunmamaktadır.
Öncelikli isteğimiz sitelerinde engelli insanlara bilgilendirme yapmalarıdır. Bunun yanında refakatçiler içinde belli oranda indirim yapılması yerinde olacaktır.
ZORLU SAHNE SANATLARI MERKEZİ

Bu merkez benim sık sık gittiğim bir mekan. Bu nedenle gözlemlerimi anlatmam yeterli. Burada bulunan tüm salonlar engellilere uygun. Seyretme yeri sahneye hakim.  Mekanda engelli tuvaletleri mevcut. Engelliden bilet ücreti alınırken refakatçilerden ücret alınmıyor. Rahatlıkla gidebilinecek bir mekan. Böyle bir merkeze de bu yakışır.
TİM
Türker İnanoğlu  Maslak Show Center  bu kapsamda mailimize yanıt alamadığımız yerler içinde yer almaktadır. Telefon ile ulaşabildiğimiz Operatör Görevlisinin verdiği bilgi ise yanıt alamamamızın sebebini bizlere göstermiş oldu. Bu bilgi merkezin tekerlekli sandalye için uygun olmadığı yönünde oldu. Sadece en arkadan sabitlenerek(!) izleme imkanımızın olduğunu öğrendik. Tanıtımlarında ”yepyeni bir hizmet anlayışı ve hedef kitlenin beğenilerine yönelik aktivite takvimiyle kültür ve eğlence merkezi olacak şekilde tasarlanmış ve inşa edilmiştir.”denmekte, Benzersiz mekan özelliklerine ve hizmet anlayışına sahip olduğu belirtilmektedir. Bu benzersiz mekan anlayışının engellileri kapsamamış olması üzüntü vericidir. Birkaç yıl önce buraya bir ödül töreni için gittiğimizde de sorunlar yaşamıştık. Başka bir kapıdan giriş yapıp bazı merdivenlerle karşılaştığımızı biliyordum. O zaman bu konudan bahsetmemize rağmen bu yönde bir adım bile atılmadığını da maalesef öğrenmiş olduk. Buradan gene rica ediyoruz, “lütfen bazı önlemler alın.” Bu konuda resmi yetkilileri de göreve davet ediyoruz. Sorunun giderilmesi konusunda girişimlerde bulunmanızı bekliyoruz. Böyle bir merkezin bu halde olması bizi çok üzdü.Ayrıca gerek engelli ve gerekse refakatçi için herhangi bir indirim uygulamadıklarını da bize bildirdiler. Sanırım engelli tuvaleti de yoktur. Aldığım bilgilerden sonra bunu sormadım bile. Bu notları onlarla da paylaşacağım, bir yanlışım ve eksikliğim varsa bildirirlerse bu yazıyı hemen değiştirmeye hazırım. Ayrıca bu durumu ilgili mercilere de bildirmeyi düşünüyorum.

SONUÇ
Ele aldığımız merkezler İstanbul’un en önemli merkezleri. Bunların hepsi büyük mekanlar ve bunların engelliye uygun olması normal. Olmaması anormal .  Bunun dışında İstanbul’da Devlet Tiyatroları, Belediye Kültür Merkezleri  ve Tiyatroları ve ayrıca bir çok özel tiyatrolar da bulunmaktadır.  Hepsine ulaşmamız mümkün olamamıştır. Ama gerek Devlet Tiyatrolarının ve gerekse Belediye Tiyatrolarının önemli bir kısmının engelliye uygun olduğu düşüncesindeyiz.
Ancak birçok özel tiyatrolarının bu konuda yeterli olmadığı öğrenilmiştir. Fiziksel olarak bu imkanı bulamayanlar olduğu gibi bu konuda önlem almayanlarda bulunmaktadır.
Bu konu dahilinde üzerinde durmamız gereken bir kurum bulunmaktadır. Biletix. Biletix, konser, sanat ve spor etkinlikleri düzenleyen firmalar adına, organizatörlerin belirlediği kurallar dahilinde bilet satışı yapan aracı bir kurum. Ülkemizde bir çok etkinlik biletleri burada satılmaktadır. Ancak online çalışan bu siteden engelli biletleri almak mümkün değildir. Bu konuda bilgisine baş vurduğumuz Biletix Müşteri Hizmetleri biz şu açıklamayı yapmıştır. ““Organizatörler tarafından belirlenen kurallar dahilinde satışlar gerçekleştirilmektedir. Bilet fiyatları, satış şartları vb. tüm kurallar organizatör  tarafından belirlenip, tarafımıza bildirilmekte ve ilgili bildirimlere istinaden satışlar yapılmaktadır. 

Engelli izleyiciler için bilet imkanı, etkinlik mekanlarına göre farklılık göstermektedir. Etkinliklerde engelli girişi hakkında bilgi alabilmek için 0850 755 55 55 numaralı Çağrı Merkezimizi arayabilirsiniz.

Çağrı merkezimiz haftanın her günü 10:00-19:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.Bunun yanında bilhassa yaşamlarında bir refakatçiye ihtiyaç duyan engelliler için tek bilet uygulanması yerinde olacaktır.
Ayrıca bu mekanların Web sayfalarında engelli müşteriler için ayrı bir bölüm bulunması da yararlı olacaktır.
Konuyu kapatmadan kısa bir bilgi olarak sinema salonlarından bahsetmek istiyorum. Malum sinemalarda film izlemekte bir sorun. Genelde salonların çoğunda film izlemek için en önde olmak  gerekiyor. Bu da pek konforlu olmasa gerek.
Bir çok sinema salonu olması ve hepsinin incelenmesi  ayrı bir araştırma konusu. Burada örnek olarak sadece bir tanesinden bahsetmek istiyorum. Mars Cinama Group (Cinemaximum) firmasının bu konuda bize gönderdiği açıklama ise şöyledir.
“Sevgili Levent Karagöz, 

Sinemalarımızı tercih ettiğiniz ve yorumlarınızı/sorunuzu/önerilerinizi bizle paylaştığınız için teşekkür ediyoruz. Mars Cinema Group olarak sizlerden gelen bildirimlerle misafir memnuniyetimizi daha üst seviyelere taşımayı amaçlıyoruz. 

Tüm salonlarımızda giriş ya da çıkışı düz konumlandırıp tekerlekli sandalye için uygun olarak inşa etmeye çalışmaktayız. Ancak bazı salonların konumu ve yapısı gereği düz giriş/çıkış yapmadık. Bu gibi durumlarda enbgelli misafirlerimize yardımcı olabilmek adına engelli rampaları kullanmaya başladık. Yorumunuzu mimari yapımıza uygun olacak rampa alımlarında göz önünde bulunduracağız. 

Bildirimleriniz ile bize vermiş olduğunuz desteğinizin devam etmesini diliyoruz. Umarız en kısa zamanda sizi sinemamızda aramızda görürüz.

Sevgilerimizle 

Cinemaximum
Misafir İlişkileri”
Olabildiğince tüm salonlarda bu çalışmanın yapılması en büyük dileğimizdir.