Kısa Kısa İstanbul

Engelliler için Galata

By Ekim 18, 2018Mayıs 10th, 2021No Comments

528 yılında inşa edilen bu tarihi mekana ulaşmak için özel araç tercih edilmelidir. Kule yakınında katlı otopark bulunmaktadır. Aracı oraya park edip bir yardımcı aracılığı ile kulenin bulunduğu meydana  ulaşmanız mümkün. Ancak tek başına bu yolculuğu yapamazsınız.  Kule meydanında oturup çayınızı içebilir, kuleyi yakından görebilirsiniz. Ancak meydana çıkan sokaklar kaldırım taşlarıyla yapıldığından ve taşların döşemesindeki özensizlik  nedeniyle bu sokaklarda refakatçiniz ile bile gezmeniz çok zor. Ayrıca sokaklar  çok dar ve araç trafiğine açık.

Galata kulesine çıkmak için orada çalışan bir yetkili ile görüştüğümüzde şu bilgiyi aldık. Kulenin içinde tekerlekli sandalyenin sığacağı büyüklükte asansör bulunmakta. Ancak Asansöre ulaşmak için kule dışında 10-15 merdiven bulunmaktadır. Zaten asansör 7. Kata kadar çıkmakta, seyir terası 9.katta olup bu kata ulaşmak için iki kat merdiven bulunmaktadır. Yani Galata kulesinin seyir terasına  tekerlekli sandalye ile ulaşmak mümkün görülmemektedir. Dışarıdaki merdivenin yanına rampa yapılması düşünülebilir ama içeride yani 7.kattan sonra terasa çıkılması mümkün değildir. Ancak 7.katta bulunan dar pencereden dışarı bakmak ile yetinmelisiniz.

Sonuç olarak Galata kulesine yapacağınız gezinti sadece meydanda çay içip, yakından kuleyi seyretmekle sınırlı olacaktır.