Yurt İçi Seyahatler

Engelliler için Çanakkale

By Temmuz 16, 2015Nisan 25th, 2021No Comments

Bir gün süren Çanakkale gezim ile ilgili olarak ilk belirtmem gereken konu Çanakkale’nin engelliye verdiği önem olmalıdır. Gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışı gezilerimde hiçbir şehirde burada gördüğüm kadar engelli levhası görmedim. Gerçekten Çanakkale bu konuda örnek bir ilimiz. Bu konudaki hassasiyetleri için tüm yetkililere teşekkür etmek isterim.

Şehir genellikle düz bir arazi üzerine kurulduğundan il dâhilinde her yere tekerlekli sandalye ile rahatça ulaşmak mümkün. Ayrıca kaldırımlardaki meyiller nedeniyle şehir içi gezisinde zorlanmamız mümkün değil.
Aynalı Çarşı

Çanakkale’nin önemli mekanlarından olan Aynalı çarşıya şehir merkezinden rahatça ulaşabilirsiniz. Zaten öyle büyük bir çarşı değil. Tekerlekli sandalye için herhangi bir engel yok.

Şehir Turu

Aynalı çarşıdan çıkıp sahile doğru rahat ve araçsız bir yoldan ulaşılabiliyor. Burada her türlü alışveriş imkanına sahipsiniz. Yeme içme yerleri de burada ve hepsine ulaşmak mümkün. Sahile ulaştığınızda Nusret mayın gemisinin bire bir aynisini görebilirsiniz.

Sahil boyunca gezmeye devam edebilir, güzel , temiz ve  araçsız yolda deniz kenarında ilerleyebilirsiniz. Sahil boyunca sıralanan kafelerde oturup boğazı seyredip, dinlenebilirsiniz.

 Truva Atı
Sahil gezinizde karşınıza tahta Truva atı çıkıyor. Truva filminde kullanılan at’ı burada görebilir, bol bol resim çekebilirsiniz.

Leave a Reply