Yurt İçi Seyahatler

Engelliler için Anıtkabir – Atamızın Huzurunda

By Nisan 30, 2014Nisan 25th, 2021No Comments

Uzun süredir gitmek istediğim Büyük Atamızın kabrine nihayet gitmek nasip oldu. Kendi sitesinden edindiğim bilgilerden cesaret alarak yola çıktım. Zira Anıtkabir’in merdivenleri her zaman benim gözümü korkutmuştu. Bazı törenlerde tekerlekli sandalyeli insanların nasıl zorluklarla yukarıya çıkarıldıklarına şahit olmuştum.  Sonuçta nereye kadar ulaşabileceğimi bilemeden  eşim ve kızımla yola çıktık.Aracımızla ilk kontrol noktasına ulaştık. Buradaki ilgililere “engelli olduğumu” belirttim.  Bana engelli otoparkının bulunduğu yeri tarif ettiler. Ayrıca bana yardımcı elemanların bulunduğunu belirttiler. Bayağı ilgiliydiler.Engelli otoparkının (maalesef her yerde olduğu gibi engelli araçlara ayrılan yerde gene normal araçlar park etmişti) hemen yanında yukarıya çıkmak için bir asansör bulunmaktadır. Rahatça asansöre binip Anıtkabir’in bulunduğu meydana ulaştık.

Öncelikle bu bölgede bulunan müzeleri  rahatça gezdik.  Buralarda her yer tek.sandalye için uygundu. İsmet Paşamızın mezarını da ziyaret edip, Anıtkabir’e  yöneldik.   Etrafta gezen yetkililere Anıtkabir’e nasıl çıkacağımız konusunda  danıştık. Aralarında ve telsizle konuşmalar yaptılar.  Sanırım engelli asansörlerinin çalışıp çalışmadığı konusunda tam bir bilgiye ulaşamadılar. Gerekirse bir fiil merdivenlerden çıkarabileceklerini belirttiler. Bu benim hiç tercih etmediğim bir yöntem olduğundan pek memnun olmadım. Müzenin devamı olan ve anıtkabirin  altında bulunan ve düz ayak olan kısımlara doğru yöneldik. Yanımızda çakı gibi bir asker bulunmaktaydı. Biraz dolaştıktan sonra merdiven tipi bir asansöre geldik. 

Biraz bekledikten sonra asansörü kullanabilen bir yetkili geldi. Neyde iki etaplı asansör yolculuğundan sonra Atamızın mozolesinin bulunduğu mekana ulaştık. Refakatçi asker gezimizin bitiminde kendisini aramamızı söyleyip yanımızdan ayrıldı. Burada belirtmem gerekir ki  merdiven tipi bu asansörler kullanımı konusunda sanki  bir tereddüt vardı.  Sanırım sürekli kullanılmadığından kaynaklanan bir sorun vardı. Ümit ederim ki gittiğinizde bu asansör çalışır durumda olur. Atamızın başında duamızı okuyup, mekanın  yarattığı duygular içinde  dışarı çıktık. Muhteşem ve gurur verici bir nöbet değişimine şahit olduk.  Atamızın etrafında geçe gündüz nöbet tutan aslan gibi askerlerimizle gurur duyduk.

Ziyaretimizin sonunda refakatçi askerimizle beraber tekrar asansöre binerek tekrar müze alanına indik. Gerek mozole alanın da ve gerekse müzede hiçbir engelle karşılaşmadan tek.sandalyeyle rahatça gezebilirsiniz.

Geldiğimiz yoldan tekrar aracımıza ulaştık. Mekanda engelli tuvaletine rastlamadım.  Gönül rahatlığı ile gidip, büyük Atamızı ziyaret ediniz.  Atamıza layık olarak yapılan muhteşem müzesini de geziniz.  

Leave a Reply