Engelli Seyyah’dan

UCLG – MEWA “Şehirleri Erişilebilir Kılmak – MEWA Bölgesi Erişilebilir Turizm Çalıştayı

By Aralık 8, 2021No Comments

UCLG – MEWA (Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler – Orta doğu ve Batı Asya Bölgesi Teşkilatı) “Şehirleri Erişilebilir Kılmak – MEWA Bölgesi Erişilebilir Turizm Çalıştayı  Kültür ve Turizm Komitesi’nin Başkanlık görevini yürüten Girne Belediyesi’nin ev sahipliğinde 21-22 Ekim 2021 tarihinde Girne’ düzenlendi.

Herhangi bir  engeli olan bireylerin (WHO’ya göre dünya nüfusunun % 15’i) turistik faaliyetlere dahil olmasının önündeki bariyerleri ortadan kaldırmak anlamına gelen “Erişilebilir Turizm” şehirlerin kapsayıcılık taahhüdünü gerçekleştirmek ve turizmi sürdürülebilir ve herkes için kılmak adına, son yıllarda önem kazanmakta ve üzerine çalışmalar yürütmekte olan bir kavramdır.

Çalıştaya UCLG-MEWA üst yöneticileri, TC.Turizm Bakan Yardımcısı, KKTC ilgili Bakanları, bölge Belediye Başkanları ve konu ile ilgili STK.ları katılmıştır.

Kurultaya katılanlar konu ile ilgili konuşmalar ve sunumlar yapmışlardır.

Davetliler arasında bulunan  “engelsizseyyah.com” olarak bizlerde bu çalıştaya katılarak “engelli turizmi – sorunlar ve öneriler” konusunda sunum yaptık.

Bu konular üzerinde Ülkemizde önemli çalışmaları olan Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu çok yararlı bir sunum yapmıştır

Ayrıca bizimde katıldığımız ve Adem Kuyumcu denetiminde  çeşitli konularda Yuvarlak masa çalışmaları yürütülmüştür.

Çalıştayın son evresinde Girne’de Teknik Gezi düzenlenmiş, Girne Limanında incelemeler yapılmıştır.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ile yakın temasımız olmuş, Girne hakkındaki konumuz ile ilgili konularda görüşlerimiz kendisine iletilmiştir. Başkan bu görüşlerimizi not aldığını belirterek gerekenleri yapacağını belirtmiştir.

Bu toplantı vesilesi ile çeşitli Orta Doğu ülkelerinin Belediye Başkanları kentlerinin erişilebilirlik konusundaki çalışmalarını anlatmışlardır. Görülen bu ülkelerin bu konuda önlerinde daha uzun yolları olduğu izlenimine varılmıştır.

.