Yurt Dışı Seyahatler

Engelliler için Washington

By Ağustos 3, 2017Nisan 25th, 2021No Comments

8 günlük New York gezimizin içinde günübirlik gittiğimiz Washington New York’un karmaşasından sonra çok sessiz ve sakin bir yer olarak göründü bizlere. Düzgün bir şehirleşme yapısına ve planına sahiptir. Düzenli ve bakımlı ve düz olması nedeniyle engelliye çok uygun bir şehir. Geniş meydanlar, birbirine neredeyse tamamen paralel, geniş sokak ve caddeler ve şehrin görüntüsünü bozmayacak alçak binalar ilk göze çarpan özelliklerdir. New York’un aksine burada hiç gökdelen yok. Beyaz Saray, ABD Kongresi, ABD Yüksek Mahkemesi ,Dünya ülkelerinin büyükelçilikleri, kabine sekreterlikleri (bakanlıklar) gibi bütün federal kurumlar bu kentte yer alır.

Gezi planımızda içinde 10 saat otobüs yolculuğunu da düşünüldüğünde bir gün ayırdığımız bu gezimizde bu şehrin tüm önemli yerlerini görmemiz mümkün olamadı. “Genel olarak Amerika Notları”yazımızda belirttiğimiz otobüs sorunu nedeniyle kaybettiğimiz iki saat de bize en azından bir müzeyi görme fırsatını da elimizden almış oldu.(Bknz: “Genel olarak Amerika Notları )Biz gezimizi yaya olarak yaptık. Ama süreniz uygun ise gezi otobüslerini tercih edin. Daha kısa sürede daha fazla yer görme imkanınız olur. Ama 2-3 gün zaman ayırırsanız yaya olar ak rahatça gezmeniz mümkün. Buranın en güzel özelliği ise; gezilip görülecek yerlerin çoğunun birbirine yürüme mesafesinde olmalarıdır.

Washington,  Amerika Birleşik Devletleri listesinde Tekerlekli sandalye en uygun  5 şehrinden birisi. Şehir tekerlekli sandalye ile erişilebilirlikte dünyanın sayılı şehirlerinden. Sabah 7’de planladığımız hareket saati dokuz da gerçekleşti.  BigBus firmasının nispeten eski otobüsü ile yaklaşık 5 saatte Washington’a ulaştık. Ama sizlere, böyle günü birlik gezi için otobüs yolculuğunu tavsiye etmem. Treni tercih edin derim.Washington’da toplu taşıma sistemi engelli ve tekerlekli sandalye kullanıcıları için tamamen erişilebilir. Tekerlekli sandalyeniz ile her tarafı rahatlıkla gezebilirsiniz.

Şimdi gezimize başlayabiliriz. Gezimize otobüsün indirdiği yer olan Union istasyonundan başlayarak sırasıyla devam edelim.
Union Station Plaza

Union Station Plaza üzerindeki bina 1908 yapımıdır. Yıllık 30 milyon ziyaretçi alan bu komplekste ; 130 kadar mağaza , restoran , hediyelik eşya – oyuncak vs. her şey bulmak mümkün. Aynı zamanda dünya standartlarında sergilere ve uluslararası kültürel etkinlikler için bir mekan olarak da hizmet vermektedir. Tekerlekli sandalyeye uygun ve içerideki tüm tuvaletler engelliye uygundur.

İstasyonun yanı başında National Postal Museum bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri Posta işletmeleri tarihini ve dünya posta hizmetlerini kapsayan sergi, dokümanlar içeren bir müze olduğunu öğrendiğim binaya girmeden önünden geçip resmini çekmekle yetindik.

US Capitol Hill -Kongre binası

İstasyon ve müzeyi arkamıza alıp yürüdüğümüzde, Sağlı sollu ağaçlık ve yeşil arazinin oluşturduğu Senato Parklarına ait geniş alanlardayız. Bu parklar 2 adet olup ; Lower / alt park ( ki burası oturma & yürüme alanları yanı sıra dikdörtgen sığ bir havuz alanını içermektedir ) ve Upper / üst Park’tan ibarettir. Hareket noktamızdan yaklaşık 200 m. kadar sonra yürümekte olduğumuz caddeden karşımızda Senatonun ( Capitol ) kubbesi rahatlıkla görülmekte. Yürüdüğümüz bu yollar sağlı sollu çiçekler ile kaplı , araç park alanlarıdır. Sağımızda kalan meyilli yoldan çıkarak, Upper / Üst Senato park meydanına geliyoruz.

Amerikan Kongre Binası Amerika Birleşik Devletlerinin yönetimini yürüten ABD Kongresinin ikamet yeridir. Yıllarca çeşitli şekilde resimlerini gördüğümüz bu heybetli bina bizleri etkiliyor. Platformun ortasında etrafı rengarenk çiçeklerle dolu, fıskiyeli havuz başında arka fonda Senato binasını da alıp bir fotoğraf çektiriyoruz.

Bu düz ve geniş alanda hem binayı seyrediyoruz hem de bol bol resim çektiriyoruz. Bu platformdan inerek dekoratif olarak yapılmış minik şelaleli havuz alanıyla, ayrıca sığ olan büyük dikdörtgen havuzun yer aldığı Lower / Alt Senato Park meydanına ulaşılıyor.
The Mall

Alt senato parkından hemen sonra bu park alanına geliyoruz. National Mall, geniş bir alanı kapsıyor. İnsanlar burada rahatlıkla dinleniyor ve çeşitli aktivitelere katılıyorlar. Mall, her yıl ortalama 25 milyon ziyaretçiyi ağırlıyormuş. Tabi burada da mangal yok ve her yer tertemiz.

Bu alanda Smithsonian Institute’un çok sayıda müzesi bulunur ve bu müzeler ücretsiz olarak gezilebilir.

Burası Başkent’in tarihine ev sahipliği yapan kalabalık, hareketli gezi alanı. 24 saat halka açık olan bu kamusal park alanı, kentin kalbindedir. Buradaki tüm gezi aktiviteleri , müzeler vs. ücretsizdir.

Washington Monument169 metre ile dünyanın en yüksek dikili taş unvanına sahip olan bu anıt, Amerika’nın ilk cumhurbaşkanı George Washington anısına yapılmıştır. Açılışı 1885 yılıdır. Kurşun kalemi anımsattığı için yerliler arasında ‘the pencil’ olarak nitelendirilen bu beyaz mermerden yapılı anıt, Amerika tarihinin en önemli simgelerinden sayılıyor. Anıtın yapımı sırasında her bir eyaletten ve dünyanın değişik yerlerinden hediye edilen 193 hatıra taşı iç duvarlara yerleştirildi. Anıtta, ABD ve Osmanlı devletlerinin dostluğunun simgesi olarak 1854 yılında yerleştirilmiş Osmanlıca kitabe de vardır..

Şehrin panoramatik manzarasını görmek için tek noktalardan biri olduğundan çok rağbet görüyor. Açık olduğu döneme denk gelirseniz giriş ücretsiz. Anıtın tamamen tekerlekli sandalye erişilebilir. Bizde etrafında turladık ve resim çektik.

The White House – Beyaz SarayBeyaz Saray , Amerika Birleşik Devletleri devlet başkanlarının Washington’da bulunan resmi ikametgahı dır.

1792-1800 tarihleri arasında yapılmıştır. Amerika Birleşik Devletlerinin federal başkenti olan Washington’daki çok sayıda resmi binanın en önemlisidir. White House’u gezmek ise tahmin edeceğiniz üzere pek kolay değildir. Belli bir kısmı ziyaretçilere açık olan White House’u gezebilmek için en az altı ay önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyormuş. Turlar ücretsizmiş. Böyle bir rezervasyon yaptırmadığımız için önünde resim çektirmekle ve binayı seyretmekle yetindik.

Washington Müzeleri

Her ne kadar zaman darlığımız nedeniyle hiçbir müzeyi gezemesek de hepsinin tekerlekli sandalye ye uygun olduğunu ve de ücretsiz olduğunu belirtmek isterim. Bir ada üzerinde hepsi birbirine komşu olan bu müzeleri gezmek için epey bir zaman ayırmanız gerekiyor.