Engelli Seyyah’dan

Opet – Yollardaki Engelli Dostu

By Ekim 22, 2018Mayıs 10th, 2021No Comments

Ülkemizde engellilere yönelik güzel işler de yapılıyor. Bilhassa Özel Sektör kurumlarının bu konulardaki girişimleri önem arz etmekte. Bu konuda çalışmalar yapan tüm kuruluşlara teşekkür etmeli ve bu kurumları her ortamda gündeme getirmeliyiz. Bu yazımda bu kuruluşlardan olan OPET’in ülkemizde yaptığı bence devrim niteliğindeki toplumsal projesinden bahsetmek istiyorum.

Opet Türkiyede bulunan tüm benzin istasyonlarındaki tuvaletlerinde engelliler için de bir bölüm ayırıyor. Temiz tuvalet konusunda toplumu bilinçlendirmek gibi önemli bir işlev üstlenen kurum, engelli tuvaletlerinde de bu titizliği göstermekte. (Tabi bazı bayilerin bu konuda eksiklikleri var. Ama bunların bildirilmesi halinde kurum hemen müdahalede bulunuyor.)Opet bu uygulamaları ile, yurt içi ve yurt dışından ilgili kurumlardan övgü ve ödüller alıyor.

Seyahat etmek engelliler içinde önemli bir gereksinim. Ancak eskiden yola çıkarken en büyük endişemiz yolda tuvalet ihtiyacımızı nasıl gidereceğimizdi. Zira tesislerde ve benzin istasyonlarındaki tuvaletler bizim ihtiyaçlarımız düşünülmeden yapıldığından kullanılması mümkün olamıyor. Bu nedenle mecbur kalmadıkça uzun yola çıkamıyorduk. Bahsettiğim gibi yol üzerindeki tesislerde engelli tuvaletleri bulunmamakta, buna ismi duyulmuş bazı büyük işletmelerde dahil. Devletimizin bu konuda bir an önce gerekli düzenlemeleri yaparak bu tip tesislere engelli tuvalet mecburiyeti getirmeli.

Opet temiz tuvalet projesi ile Türkiye’nin önemli bir sorununu hedef alıyor. Temiz tuvalet kampanyası ” Türkiye’nin gündemine “tuvalet temizliği ve hijyen” konularını getirerek, ülkede bu konuda bir bilinç oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Önce kendi istasyonlarından işe başlayan OPET, zamanla projeyi, tüm yurda yaymış ve Opet istasyonlarında, sadece standart kurumsal görüntü ve hizmet kalitesi ile değil, temizlik ve hijyene verdiği önemle defarklılığını vurgulayarak, bunu kalıcı hale getirmeyi başarmıştır. Engelli vatandaşların sorunları düşünülerek Opet akaryakıt istasyonlarına engelli tuvaleti şartı ve standardı getirilmiştir.

OPET Temiz Tuvalet Kampanyası, 2004 yılında IPRA (Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği) Golden World Awards yarışmasında “Sosyal Sorumluluk Projeleri” kategorisi birinci seçildi. Ve aynı yıl HID (Halkla İlişkiler Derneği) 3. Altın Pusula yarışmasında “Sosyal Sorumluluk Projeleri” kategorisinde ve Nokta Dergisi “Doruktakiler” anketinde “Sosyal Sorumluluk Kampanyaları” kategorisinde birinci oldu. Proje, 11.Uluslararası Stevie Ödülleri’nde ise ‘Sağlık, Güvenlik ve Çevre’ Programı kategorisinde bronz ödül aldı. Proje, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun bu yıl ilk kez düzenlediği “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri”nde “Etkililik Ödülü”ne layık bulundu.

Opetin başlattığı ve başarı ile geliştirdiği bu uygulama ülkemizdeki tüm benzin istasyonları için mecburi kılınmalıdır. Opet dışında yeni yeni bazı kurumlarda benzin istasyonlarında engelli tuvaletleri koyduğuna memnuniyetle görmekteyiz. Bu uygulamalar için başta Opet olmak üzere bu konuda girişimde bulunan tüm kuruluşlara teşekkür ediyoruz.

Leave a Reply