Tekerlekli Sandalyemiz ile yaptığımız İstanbul gezisinde bu günkü durağımız Santral İstanbul. İstanbul Bilgi Üniversitesine tahsis edilen alanda bulunan Santral İstanbul’da mekanların yanında, gezen, dinlenen ve ders çalışan gençleri n içinde olmak değişik bir duygu ile üniversite yıllarına özlem duymamamız mümkün değil. Gerçekten geniş yeşil alanları ile tarihi binaları ile güzel bir mekanda yer alıyor Bilgi Üniversitesi.

Evet geçmişi tarih yapraklarında bırakarak gezimize başlayalım. Önce kısaca geçmişine göz atalım. Osmanlı Devletinin kent ölçekli ilk santralı olan Silahtarağa Elektrik santralı 1914 yılından 1984 yılına kadar hizmet vermiş. Bu gün adı Santral İstanbul.

Santral İstanbul’un içinde 2012 yılında Avrupa Müze Akademisi tarafından “DASA” ödülüne layık görülen Enerji Müzesi, Türkiye’nin ilk endüstriyel Arkeoloji müzesidir. Gene “International Architecture Awards 2010” ödüllü Ana Galeri Binası ile eski santralin tamirhane ve depo binalarının dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkan tasarım ödüllü yeme-içme mekanları ve Bilgi Üniversitesinin eğitim binaları da Santral İstanbul’un içinde ter almaktadır.

Aracınızla gelirseniz sizi oldukça büyük bir otopark karşılamaktadır. Yani park sorunu yaşanılmıyor. Önemli bir kısım engelli araçlara ayrılmış ve korunmaktadır. Çıkışta aracımızın engelli araç olduğunu belirttik ve bizden otopark ücreti talep edilmedi.
Mekan düz olduğundan tekerlekli sandalye ile zorluk yaşamadık. Tesisi şöyle bir dolaştıktan ve karnımızı doyurduktan sonra enerji müzesine yöneldik. Giriş ücretsiz. Fazla büyük bir mekan değil. Giriş katında ve asansör ile çıkılan üst katının da rahatça gezilebiliniyor. Tek basamaklı yer üst katta bulunan santralın ana kumanda bölümü. Ufak bir yardım ile girilebilir. Gene de buraya rampa yapılsa daha iyi olurdu düşüncesindeyim. Bu nedenle ben buraya girmedim. Dışarıdan izlemek ile yetindim.

Giriş katını da bilhassa çocuklar için deneysel araçlar bulunmakta, ama büyüklerde kullanabilir. Bu katta engelli tuvaleti bulunmakta.

Her yönü ile ulaşılabilir olan bu tarihi mekanı gezebilirsiniz. İyi bir havada gezmenizi açık havada dolaşmanızı tavsiye ederim.

Santral İstanbul’da yer alan sergiler ile Enerji Müzesi hafta içi ve hafta sonu her gün saat 09.00-18.00 arası ziyarete açıktır. Sadece resmi tatillerde kapalıdır.

Total
21
Shares

2 comments

  1. Web sitenizin stilini ve düzenini gerçekten çok beğeniyorum. Buraya gelip çok daha sık bakmamı çok daha eğlenceli hale getiren gözler üzerinde oldukça zahmetsiz. Temanızı oluşturmak için bir tasarımcı işe aldınız mı? Üstün iş!

    1. Teşekkür ederim.İşe almadım ama bu konuda bana kızım ve damadımın yardımcı oluyorlar. Kendilerinin bu konuda firmaları bulunmakta. Yani tüm tasarım işleri onlara emanet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*