Sitemiz ailesine Uğur Varlıoğlu katıldı. Uğur kardeşimize tekerlekli sandalye ile yaptığı gezileri bizlerle paylaştığı için teşekkür ederiz.

Uğur Varlıoğlu (36), Boğaziçi Üniversitesi’nde okuduğu sırada geçirdiği paraşüt kazasında omurilik felci geçirdi. Köpeği ve ailesi ile İstanbul’da yaşayan Uğur, 11 senedir HP firmasında ürün yöneticisi olarak çalışmaktadır. İşten fırsat bulduğu zamanlarda seyahat etmeye, kitap okumaya, yeni kültürler tanımaya, güzel lezzetler tatmaya, fotoğraf çekmeye zaman ayırır.

Kendisinin son yaptığı gezisi olan Viyana gezi notları aşağıda olup, kısa zamanda diğer gezi notlarınıda paylaşacağımızı bildirmek isteriz.

engelsizeglen_1464257275175     engelsizeglen_1464257246136

Tarih, sanat, müzik… Viyana için söylenebilecek birçok kelimeden sadece üçü. Müzeleri, sarayları, parkları, müzik kültürü, şinitzeli, çikolataları, kiliseleri, tarihi atmosferi Viyana’yı keyifli kılan en önemli özellikler.

Mimarisi ile tarihi bir film setinde izlenimi uyandıran Avusturya’nın başkenti Viyana’yı Mayıs 2016’da gezme fırsatı buldum. 3 gece 4 gün olarak planladığım gezimde şehir merkezine yakın Motel One Westbahnhof’ta kaldım. Viyana Havalimanından otele taksi yaklaşık 30-40 dk sürüyor ve taksi 50 Euro tutuyor. Taksi haricinde Viyana’ya trenle gidip metro aktarması ile otele ulaşabilirsiniz ancak bavullarla kolay olmayacağı ve trenin tekerlekli sandalyeye uygunluğu konusunda şüphelerim olduğundan taksiyi tercih ettim. Ulaşım alternatifleri için rome2rio telefon uygulamasını tavsiye ederim. Özellikle Viyana için yazan ücretler ve ulaşım alternatifleri doğruya çok yakındı. Paris’te ücretler %15-20 farketmişti.

Westbahnhof semti iç Viyana veya eski şehir dedikleri müzelerin, turistik yerlerin olduğu bölgeye 2 km uzaklıkta. Otelin hemen yanında büyük bir tren istasyonu, metro ve alışveriş merkezi var. Isterseniz merkeze U3 metro hattı ile rahatlıkla ulaşabilir, isterseniz de Mariahilfer caddesinden mağazalara bakarak 2 km yürüyebilirsiniz. Mariahilfer caddesi Viyananın en büyük alışveriş caddelerinden biri, Taksim İstiklal caddesine çok benziyor ama daha geniş ve zemini daha düz olduğundan tekerlekli sandalye ile dolaşmak gayet rahat. Ayrıca otelde akşam yemeği verilmediğinden bu caddede sıkça zaman geçirdim. Sizin de bu caddeyi kullanmanızı tavsiye ederim, ben çok beğenmiştim.

Şehri dolaşmaya müzelerin, kiliselerin, Meclis ve Belediye binasının bulunduğu iç şehirde, Museumsquartier denilen alandan başladım.  Geniş bir caddenin sol tarafında sırasıyla Sanat tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum), Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum), Meclis Binası (Austrian Parliament), Belediye Binası (Rathaus), Viyana Üniversitesi bulunuyor. Dönüşte ise yolun sağ tarafına geçerek sırasıyla Ulusal Tiyatro Binası (Burgtheater) ve Hofburg Sarayını dolaştım. Binaların aralarında da çok güzel parklar, heykeller bulunuyor. Bu bölgelerde dinlenebilir, şehri ve insanları gözlemleyebilirsiniz. Hofburg Sarayının solundan St. Stephen’s Katedraline giden yol bulunuyor. Bu yola girmeden önce Hofburg Sarayının arkasında Opera Binasını da dolaşmanızı tavsiye ederim. Ben gezilecek çok fazla yer arasında listemdeki bu güzel binayı dolaşmayı atladım.

St. Stephen’s Katedraline giden yol üzerinde çok güzel binalar ve Graben isimli alışveriş caddesi bulunuyor. Graben’da öğlen yemeğimizi yedik ve mağazalarda zaman geçirdik. Çok güzel hediyelik eşya dükkanları da bu bölgede bulunuyor.

Restoranlardan birinde öğle yemeği olarak Şinitzel yedik. Şinitzel Viyana’da dana, domuz veya tavuk etinden yapılıyor. Esas popüler olanı bizdekinden farklı olarak tavuk değil dana etinden yapılanı. Ayrıca gitmeden önce birçok blog yazısında  şinitzelin yanında verilen patates salatasının şinitzelden güzel olduğu yorumlarını görmüştüm. Bu yoruma ben de katılıyorum, gerçekten patates salatasını çok güzel soslarla çok lezzetli hale getirmişler, mutlaka denemelisiniz. Yemeğin üzerine Viyanada çok popüler olan Sachertorte denilen portakallı çikolatalı kekten yedik. Güzel bir tatlı ama Viyana’nın en popüler tatlılarından birinin daha güzel olmasını beklediğimden bende biraz hayal kırıklığı yarattı. İsterseniz elmalı tart da deneyebilirsiniz, bazı bloglarda çok beğenildiğini görmüştüm.

St. Stephen’s katedralinin çevresinde zaman geçirdikten sonra önce Stadtpark’a, oradan da Kışlık Saray yani Belvedere Sarayına gittik. Stadtpark’ta biraz zaman geçirmenizi tavsiye ederim. Ortasın gölet olan, ördek kaz gibi birçok hayvanın yanınızda dolaştığı bu güzel parkta çok iyi vakit geçirebilirsiniz. Belvedere Sarayı, Stadtpark’a yaklaşık 1 km uzaklıkta. Belvedere Sarayı 2 bölümden oluşuyor. Aşağı Belvedere denen sarayın bahçesinin girişinde bulunan binada çeşitli sergiler bulunuyor. Bu binadan sonra çok büyük bir bahçe ve yukarı Belvedere denilen esas Saray binası bulunuyor. Yukarı Belvedere’de de sergiler bulunuyor. Bahçenin ortasından saraya giden kısımda merdivenler vardı, sanırım bahçenin dışından saraya ulaşım var ama biz bahçesinde yeterli zaman geçirdiğimiz ve Sarayın çok güzel fotoğraflarını çektiğimiz için Saray’ın içine girmek için geçiş aramadık.

Saray’dan çıkıp U6 metro hattının geçtiği en yakın metro istasyonuna gidip otelimize döndük. Biraz dinlendikten sonra Mariahilfer Caddesine hem yemek yemek hem de dolaşmak için dışarı çıktık.

Viyana’da turistik binalar akşam 5 gibi kapanıyor. Mağazalar da 7 gibi kapanıyor. Ama aydınlatmaları açık çok sayıda mağaza olduğundan Mariahilfer Caddesi 7’den sonra da çok keyifli bir yer.

Viyana’da ulaşımınızı metro ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Otelde verilen şehir haritasında veya en yakın metro istasyonunda metro hatlarının haritası bulunuyor. Otelimiz U3 ve U6 metro hatlarının üzerindeydi. Bulunduğunuz bölgede bu hatlar yoksa başka hatta binerek ve aktarma yaparak otele veya gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz. Tüm hatların birbiriyle kesişimi var.

Gezimizin ikinci gününde önce Schönbrünn Sarayına gittik. Saray otelimize taksiyle 10 Euro tuttu. Schönbrünn Sarayı, bahçesinde kafeler ve hayvanat bahçesi bulunan çok geniş ve güzel bir alan. Buraya en az yarım gün ayırmanızı tavsiye ederim. Biz önce sarayı gezdik. Saray’da odaları sırayla dolaştıktan sonra hediyelik eşyalar ve Mozart Çikolataları satılan dükkandan alışveriş yaptık. Mozart Çikolatalarının içi badem ezmesi dışı çikolata, denemenizi tavsiye ederim, ben çok beğendim. Sonrasında sarayın sağından ana bahçeye çıktık. Eğer hayvanat bahçesine gidecekseniz sarayın soluna gitmelisiniz. Bahçe çok geniş ve güzel. Ancak zemin ufak taşlardan oluşuyor, bu nedenle tekerlekli sandalye ile çok rahat gezilmiyor. Bahçeden sonra sarayın girişinde bulunan kafelerde oturduk. Öğle yemeğimizi de yedikten sonra U6 metrosu ile Tuna Nehrine (Donau Kanal) gittik. Tuna Nehri için fazla olumlu yorumlar yoktu ama biz yinede nehri görmek istedik. Nehirin 2 tarafında yürüyüş yolları, banklar ve bazı bölümlerinde kafeler bulunuyor. Güzel havada zaman geçirilebilecek bir yer ama zamanınız kısıtlıysa gitmeseniz de olur. Onun yerine Prater denilen eğlence parkı özellikle çocuklu aileler için çok iyi bir seçim olabilir. Veya St. Stephen’s Katedrali çevresinde tekrar zaman geçirebilirsiniz.

Gelelim ne, nerede, ne kadar. Yemek olarak sandviç yerseniz 3-4 Euro’ya doyabilirsiniz. Ama lüks bir restoranda yemek yemek isterseniz 25 Euro civarında kişi başı ödeme yapmanız gerekebilir. Mc Donald’s gibi yerlerde menüler 5-6 Euro civarında. Ulaşım ücretleri metrolarda tek biniş için 2.2 Euro. Günlük kart alırsanız 12 Euro civarı. Daha uzun süreli kartlar daha ekonomik oluyor. Metro biletlerini metro istasyonlarının girişlerindeki ATM makinası benzeri ekranlardan alıyorsunuz. Nakit veya kredi kartı geçiyor. Makinanın menüsü almanca ama ekrandaki işaretlerden tahmin ederek biz sıkıntı çekmeden biletimizi almıştık. Makinaya parayı en son attığınızdan, çıkan tutar almak istediğiniz biletle uyuşmuyorsa almazsınız, risk olmaz. Maalesef Viyana’da metro veya diğer kamusal alanlarda kamu çalışanı sayısı çok az. Soru soracağınız fazla kişi olmuyor. Düzeni çok iyi oturtmuşlar ve işler kendi kendine yürüyor diyebilirim. Güvenlik gibi dertleri de olmadığından çevrede ne kamu görevlisi ne polis görmeniz pek mümkün değil.

Avusturya’da yaşayan engellilere ulaşım ücretsiz ama turistler için böyle bir durum yok bu nedenle biz biletimiz eksiksiz aldık. Hatta metroyu bu kadar çok kullanacağımızı bilsek günlük kart da alabilirdik.

Bu arada metroda bilet kontrol edene de rastlamadım. Güvene dayalı bir düzen kurmuşlar. Nadiren kontrol edip, biletsiz kişilere ceza kesiyorlarmış ama ben rastlamadım.

Müze giriş ücretleri 15 Euro civarı, engellilere ücretsiz, refakatçilerden ücret alınıyor.

Avusturya’da priz girişleri Türkiye ile aynı. Çevirici almanıza ihtiyaç yok.

Gezinizi havanın güzel olduğu aylarda yapmanızı tavsiye ederim. Biz şansa 20-22 derece güneşli havada gezdik ama mayıs Viyana için biraz riskli bir ay. Haziran veya Eylül gibi güneşli ama çok sıcak olmayan aylar, Viyana gibi sürekli dışarıda dolaşacağınız şehirler için ideal aylar diyebilirim. Çok sıcakta veya yağmurda gezmek sizi zorlayabilir.

Viyana tekerlekli sandalye ile dolaşmaya uygun bir şehir. Kaldırımlar özellikle turistik yerlerde geniş, yüksekliği az ve rampaların eğimi çok düşük. Ara sokaklarda bazı yerlerde rampa yok veya önüne araba park etmiş olabiliyor ama kaldırımların genel yüksekliği 10 cm civarında, refakatçi ile rahatlıkla inebilirsiniz. Metrolara refakatçi ile binmenizi tavsiye ederim. U6 hattı daha yeni bir hat ve metro ile istasyon arasında yükseklik farkı ve mesafe çok az kalıyor ama diğer hatlarda yükseklik farkı ve metro ile arasında boşluk oluyor. Tek başına binilmesi bence tehlikeli olur, tavsiye etmem. Metroda görevli de pek bulunmadığından, refakatçi ile metroya binmeniz iyi olur. Her metro istasyonunda asansör var sanırım. Ben olmadığını hiç görmedim. Gittiğiniz durakta asansör göremezseniz, yol boyu biraz ilerleyin, bazı yerlerde asansör ile yürüyen merdivenin arasında 50-100 metre mesafe var.

Müzelerin girişinde tekerlekli sandalye ile giriş göremezseniz, sorabilirsiniz. Bazı binalara arkadan giriş yapılabiliyor. Restoran, kafe, mağazaların çoğu tekerlekli sandalye ile girişe uygun. Genel olarak Avusturyalılar bu konuya özen göstermiş ve düzenlemeleri yapmış diyebilirim.

Kaldığım otel Motel One Westbahnhof’ta engelli odası var ve tasarımı iyi. Otelin içi ve dışı da hiç problemsiz. Otelde kahvaltı veriliyor, ayrıca barı da var ama öğlen ve akşam yemeği yok. Ilk duyduğumda şaşırmıştım ama hemen yanında AVM ve Mariahilfer caddesi olması nedeniyle bu hiç sorun yaratmıyor, çok fazla yemek alternatifi hemen yanı başında. Ayrıca otel çok temiz ve çalışanlar çok ilgili. Ben çok beğendim zaten booking.com’da da çok yüksek puan almış. Bence fiyat performansı en iyi otellerden.

Ben Viyana’yı çok beğendim. 3-4 gün şehri gezmek için çok yeterli. Gitmenizi tavsiye ederim. Daha uzun kalmayı düşünürseniz bir günü Slovakya’nın başkenti Bratislava’yı gezmek için ayırabilirsiniz. Bratislava, Viyana’dan sadece 40 km uzaklıkta, en fazla 1 saatte ulaşabileceğiniz birçok ulaşım alternatifi var.

Viyana’ya gidecek olanlara iyi eğlenceler.

 

engelsizeglen_1464257305104

engelsizeglen_1464257262125

engelsizeglen_146425722584

engelsizeglen_1464257316196

Uğur Varlıoğlu

ugurvarli@hotmail.com

instagram: ugur_varlioglu

Facebook: Engelsiz Eğlen

engelsizeglen.blogcu.com/viyana-yi-engelsiz-gez/21340180[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*