528 yılında inşa edilen bu tarihi mekana ulaşmak için özel araç tercih edilmeli. Kule yakınında katlı otopark bulunuyor. Aracı oraya park edip bir yardımcı aracılığı ile kulenin bulunduğu meydana  ulaşmanız mümkün. Ancak tek başına bu yolculuğu yapamazsınız. Kule meydanında oturup çayınızı içebilir, kuleyi yakından görebilirsiniz. Ancak meydana çıkan sokaklar kaldırım taşlarıyla yapıldığından ve taşların döşemesindeki özensizlik nedeniyle bu sokaklarda refakatçiniz ile bile gezmeniz çok zor. Ayrıca sokaklar çok dar ve araç trafiğine açık.

image2

image1

Galata kulesine çıkmak için orada çalışan bir yetkili ile görüştüğümüzde şu bilgiyi aldık. Kulenin içinde tekerlekli sandalyenin sığacağı büyüklükte asansör varmış. Ancak asansöre ulaşmak için kule dışında 10-15 merdiven bulunuyor. Zaten asansör 7. Kata kadar çıkmakta, seyir terası 9.katta olup bu kata ulaşmak için iki kat merdiven bulunmakta. Yani Galata kulesinin seyir terasına tekerlekli sandalye ile ulaşmak mümkün görülmemekte. Dışarıdaki merdivenin yanına rampa yapılması düşünülebilir ama içeride yani 7.kattan sonra terasa çıkılması mümkün değil. Ancak 7.katta bulunan dar pencereden dışarı bakmak ile yetinmelisiniz.

image4     image3

Sonuç olarak Galata kulesine yapacağınız gezinti sadece meydanda çay içip, yakından kuleyi seyretmekle sınırlı olacaktır.

image6     image5

image7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*