Selimiye Camii

İlk durağımız Edirne’nin en ünlü yapısı Mimar Sinan ustanın en heybetli eseri Selimiye Camii. Gerek yanında bulunan Otopark ve gerekse yol kenarında bulunan engelli oto park yerine rahatça park edebilirsiniz. Biz boş olan yol kenarındaki engelli otoparkına aracımız park edip, camii alanında bulunan çarşısına girdik. Giriş çıkış ve çarşı içi tekerlekli sandalye için uygun. Boydan boya çarşıyı gezip diğer kapısından çıkıp camiye ulaşabilirsiniz. Biraz meyilli yoldan cami avlusuna ulaşılabiliyor.

Screen Shot 2015-04-17 at 11.18.10

Ancak burada bizi olumsuz bir sürpriz karşıladı. Cami’ye girişte bizi 8-9 merdiven karşıladı. Böyle bir esere şimdiye kadar bir rampa yapılmamış olması beni hayretler içinde bıraktı. Orada görevli Zabıta elemanları de bu durumdan şikayetçiydiler. Ziyarete gelen engellilerin çok sıkıntı çektiklerini belirttiler.Konu ile ilgili olarak yetkilileri uyardıklarını ama başarılı olamadıklarını bildirdiler. Gerçekten şaşırdım. Engelsiz seyyah olarak bu eksikliğin giderilmesi için Valilik nezdinde ve Dinayet nezdinde girişimlere hemen başladım. Umarım kısa zamanda buraya bir rampa koydurmayı başarabiliriz.

Screen Shot 2015-04-17 at 11.20.45

Screen Shot 2015-04-17 at 11.20.22

İkinci olayda Cami içinde yaşadım. İçeri girerken camiye ait tekerlekli sandalye ye geçtim. Ama bu sandalye her yönü ile kullanışsız ve tüm lastikleri havasızdı. Zorla kullanarak camii içinde gezdik. Umarım yetkililer bu sandalyeyi de değiştirir ve bakımlı bir şekilde muhafaza ederler.

Screen Shot 2015-04-17 at 11.22.04

Screen Shot 2015-04-17 at 11.21.57

Şehir Gezisi

Şehir merkezi meyilli bir arazi üzerine olduğundan ve kaldırımlar parke taşları ile yapıldığından tekerlekli sandalye ile tek başına gezilmesi mümkün değil. Refakatçi ile bile zorlanmanız mümkün.

image8

image7

Edirne’nin bu iki tarihi çarşısında gezmek mümkün. Kapılarında genellikle merdiven olduğundan ve rampa yapılmadığından giriş için düz ayak kapı aramak zorundasınız. Neyse biraz dolaşarak alınan önlemlerle girişin mümkün olduğu kapıyı bulduk ve içeri girebildik.

image9

Edirne’nin meşhur ciğerini de yiyip kısa gezintimizi sonlandırdık. Sonuç olarak Edirne merkezinde belirtilen nedenlerle tekerlekli sandalye ile gezmek kolay olmadı. Ama en önemli zorluğu  Selimiye camiin girişinde yaşadık. Kısa zamanda giderilmesi umuduyla Edirne’ye günü birlik gezi yapabilirsiniz.

image10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*