Engelli olmak zor iş. Günlük yaşamda çekilen sıkıntılar, iş bulmada yaşanan zorluklar, çalışma hayatında yaşanan ayırımcı tutumlar. Bu örnekleri çoğaltabiliriz ama fiziksel engelli olarak benim üzerinde durmak istediğim konu sakat yaşamanın maddi yönünde olacak. 

Engelli olmak pahalı bir iş. Paralı olmak gerekiyor. Devlet bu konularda yetersiz, en önemli ihtiyaç malzememiz olan tekerlekli sandalye için bile yeterli destek sağlanmadığı ortada. Destek yeterli miktarda sağlamış olsa tekerlekli sandalye için bağış toplamaya ne gerek kalırdı. Devletin verdiği para ile piyasanın en ucuz, kalitesiz ve sağlıksız sandalyesini ancak alabiliyorsunuz. (Sevgili devletim, diğer ihtiyaçlardan geçtik hiç olmazsa iyi bir sandalye parası versen bize.)

Bu nedenle iyi bir sandalye alalım dersek 3-4 bin tlyi gözden çıkarmak gerekir. Oda en çok 5-6 sene kullanabileceğiniz sandalye için. Bunun yanında ayağa kaldıran bir sandalye alayım dersen 10 bin tl harcaman gerekir. Bunun akülüleri, dışarıda rahatça gidebilenleri ise araba fiyatına. Paran yoksa iyi bir sandalye sahibi olmam hayal. Yine sandalye kadar gerekli bir malzeme olan havalı minderler de normal bir alım gücünün bayağı üstünde. Maalesef devlet desteği burada da yok.

Yaz geldi. Tatile gitmeyi düşünebilirsin diğer tüm insanlar gibi. Diğer insanlar ucuz bir yer bulup gidebilir. Ama biz öyle her yere her tesise gidemeyiz. Ucuz otellerin nerdeyse hiç biri tekerlekli sandalyeye uygun değil. Oralar da kalmamız fiziksel olarak mümkün değil. Orta halli otellerde de bu sorun var. Zor bela genel konumu uygun bir otel buluyorsunuz. Ancak bakıyorsunuz sandalyeniz o daracık kapıdan banyoya girmiyor. O zaman nerede tatil yapacaksın. En az 4 yıldızlı bir otel bulmanız gerekiyor. Odanıza ulaşımı kolay olacak, engelli odası (tam anlamıyla engelli odası tabi. Bazı otellerde laf osun mecburiyet var diye engelli odası var diyorlar. Ama onlarda sadece bir lavabo var engelliye uygun) olacak Denize girişi, havuza girişi için uygun önlemler alınmış olacak. Ama onlarda pahalı yine çok para harcamanız gerekiyor. Bunun için geceliğine 100-150 tl vermeniz gerekir. Yoksa tatili unutun TV deki tatil yapanları seyredin.

Araba alacaksınız ama her araba olmaz. Bagajınız büyük olacak. Motoru şu kadar olacak, özel tesisatı olacak vb. Tesisat yaptırmak ayrıca bir para. Araba alırken, satarken işlemler için normal insan 50 tl ile işini bitirir. Bizlerin ise 500 tl yi gözden çıkarmamız gerekiyor.

Yaşam içinde haksızlıklara uğrama oranımız normal bir insandan oldukça fazla. Hep ayırımcılıklara muhatap oluyoruz. Hak nerede aranır tabi adliyede. Dava açmak para, dava süreci para, avukat para. Hem de öyle böyle değil.

Bunlar benim hemen aklıma gelenler. Bir rampa yapmak, hazır rampa almak, ev içi aparatlar, yaşamımızı kolaylaştıracak aparatlar da para, hem de iyi para. Bu arada yabancı sitelere de bakıyoruz oralarda da her şey pahalı diyebilirsiniz. Evet ama oralarda sosyal devlet var ve bu aparatların tümünü devlet karşılıyor.

Kolay değil engelli olmak. Engelli olsanda kaliteli yaşamak. Hele bir de bir de paran yoksa.

O zaman şöyle bitirelim yazımızı “fakirsen engelli olmak senin neyine….”

2 comments

  1. Bloğunuz engelli dostlarımıza çok yardımcı olacak. Ve umarım insanlarımız bu blog sayesinde engelli kişilerin çektiği zorlukları biraz da olsa anlayabilirler.

  2. Malesef ki insanlarımız çok düşüncesiz. Yaşıyor ve görüyorum. Artık bilinçlenmemiz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*