Çeşme’den kalkan feribot için gidiş dönüş biletleri aldıktan sonra bir geçe kalmayı düşündüğümüz Sakız adası için otel aramaya başladık. Booking.com aracılığı ile sanırım adanın tekerlekli sandalyeye uygun tek otelinden yer ayırttım. Tahmin edersiniz ki yine maalesef en pahalı oteliydi. Zira engelliye uygun tek otel orasıydı.

Arabamla Çeşme’ye ulaştıktan sonra yakın bir yere park edip feribota yönlendik. Kısa bir yolculuktan sonra adaya ulaştık. Gümrük görevlisi bizi fark eder etmez yanımız gelip bizi ayrı bir kapıdan içeri soktu. Kısa bir işlemden sonra işlemlerimiz bitirildi.

Daha önceki planlamamız dahilinde araba kiralama işlemine koyulduk. İyi bir pazarlık yaparak (sizde mutlaka yapın) aracımızı kiraladık ve otelimize yöneldik.

skizz

Otele yerleştikten sonra  arabamız binip önce güney tarafına doğru yolculuğa başladık. Belirlediğimiz yerleri tek tek gezdik. Genelde araç içinde yaptık bu geziyi. Ancak köylerin merkezi yerleri tekerlekli sandalyeye uygundu. Birkaç kez inip kafelerde oturduk. Plajlara uğradık.

sakiz2     sakiz3

Akşam turu bitirip otele döndük. Sahil boyunca dizilen bir çok lokanta ve kafeler bulunuyor. Sahil boyu tamamen düz ve sandalyeye uygun. Yürüyüş bandına bir tek sandalye bile taşmamıştı. Çeşmede çektiğimiz sıkıntıdan sonra bu düzen takdirimizi aldı doğrusu. Lokantalardan birisine oturarak deniz ürünleri ağırlıklı yemeğimizi yedik. Fiyatlar uygun ölçülerde ve yemekler bayağı lezzetliydi.

saa

Gerek lokantalar gerek kafeler ve belirttiğim gibi sahil boyu her yönü ile tekerlekli sandalyeye uygun olması bizim hiç zorlamadan gezmemizi sağladı. İkici gün bu sefer adanın kuzey kısmına yöneldik. Sahilde bulunan köylerin birinde mola verip denizin hemen dibindeki kafelerinde oturduk. Her şey tekerlekli sandalyeye uygundu.

saa2

Uzun kalma düşüncesindeyseniz denize girme imkanı var. Ama biz kısa kaldığımızdan denize girmedik. Akşam üstüne doğru aracımız teslim edip feribota yöneldik. Bu arada benzinciler de pompalar kartla çalışıyor, hiçbir görevli yok. Tecrübemiz olmadığından ödemeyi yaptığımız halde benzini alamadık. Bu nedenle teslim anında bayağı güçlük yaşadık.

Genel olarak belirttiğim gibi araçla gezdiğimizden bir sıkıntı yaşamadık. Şehirler ve köyler gündüz bomboş akşam oldu mu ise yer bulunmayacak kadar kalabalık. ahatlıkla gidebilir ve gezebilirsiniz.

saa3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*