Kendi aracımla yaptığım Marmaris seyahatinden tuttuğum notları ve resimleri sizlerle paylaşmak istiyorum. İnşallah yararlı olur.

Akyaka

Öncelikle Akyaka uğrayın. Kalacak uygun tesisi bulma şansınız çok az. Şehir içi yollar tekerlekli sandalye için uygun değil. Bu nedenle burada uzun bir tatil yapma şansımız çok zor. Bayağı bir güçlüğü göze almalısınız. Görmek için günü birlik bir gezi planlayabilirsiniz. Zaten ülkemizin birçok tatil beldesi de ayni durumda. Burada sadece sahilde tekerlekli sandalyenizle gezebilir ve  uygun bir yerde yemek yiyebilirsiniz.

Yemek için sizlerle resimlerini paylaştığım tesise gidebilirsiniz. Azmak deresinin doğduğu yerde bulunan bu lokantada da ilgimi çeken tekerlekli sandalye için yapılmış bulunan rampalar. İstanbul’da bir çok markalı tesiste bile bulunmayan bu düzenlemeler gerçekten ilginçti. Düşünün ne hallerdeyiz, engelli düzenlemesini yapan bir tesis bulunca şaşırıyoruz. Aslında bunun tam tersi olması lazım. Servis pek iyi değil ama manzaralar nefis. Rahatça girip yemek yiyebilirsiniz.

akyaka1     akyaka2

akyaka3

Marmaris

Booking.com aracılığı ile yer ayırttığım Poseidon Otele ulaştık. Tesis tekerlekli sandalyeye uygun. Mevsim başı itibariylede fiyatları uygundu. Küçük olsada açık ve kapalı havuzu var. Havuza girmek için herhangibir yardımcı aparat yok. (hangi tesiste var ki ?) Engelli odası var ama fazla bir şey beklemeyin. Sadece engelliye uygun lavabosu var o kadar. Ama banyo kapısı ortalama tekerlekli sandalyenin girişine uygun.

Bu otelde ilgimi çeken resimlerini sizlerle paylaştığım deniz rampası. Tekerlekli sandalye için rastladığım en kullanışlı denize girme aparatı diyebilirim. Keşke tüm otellerde ve plajlarda olsa. Bununla rahatça denize girebilirsiniz. Tekerlekli sandalye için düşünülmemiş belki ama sonuçta uygun ve kullanışlı bir denize girme aracı olmuş. Umarım maliyeti de fazla olmayan bu aparatı tüm turistik tesislerde ve halk plajlarında kullanılır.

marmaris1     marmaris2

Marmaris’in sahil şeridi tekerlekli sandalye için çok uygun. Boydan boya rahatça gezebilirsiniz. Tekerlekli sandalye girişine uygun gezi tekneleri ile deniz gezisi yapabilirsiniz. Hatta denize bile girmeniz mümkün. Sahil boyunda engelli araçları için yer ayrılmış ama her yerde olduğu gibi korumasız. Bu tip yerlere park eden araçlara ceza yazılmadığı sürece bu işgaller önlenemez. Ama tüm girişimlerime rağmen bu ceza uygulamasını başlatamadım. Bilhassa AVM lerde bunun sıkıntısını çekiyoruz. (Bakınız: “AVM.lerde araç park etme sorunu “ile ilgili yazım)  sonuç olarak engelli birisinin Marmaris’te tatil yapması mümkün. Önemli derecede yol almış bu konuda Marmaris.

Bu gezi sırasında günü birlik gittiğim iki yeride, edindiğim izlenimlerim kadar sizlerle paylaşmak istiyorum

Datça

Engelliye uygun oteller var ama fiyatları oldukça yüksek. Zaten engelli insanların mutlaka zengin olması lazım ülkemizde. (Bakınız: ” Ülkemizde sakat yaşamak çok pahalı” başlıklı yazım) Datça’nın sahilleri tekerlekli sandalye için olukça uygun. Ancak  hemen arkasında yokuşlu yollar var. Bu nedenlerle burada uzun süreli tatil yapmak zor ve pahalı. Marmaris’te kalıp buraya benim gibi günü birlik gidilmesi ve gezilmesi daha uygun olur. Deniz kenarında bir tur atıp, sahilde bulunan kafelerde çay içip güzel bir tost yiyebilirsiniz.

datca

Selimiye

Burası daha fazla gelişmediğimden sahilinde bile tekerlekli sandalye ile gezmek bayağı zor. Yollar ve kaldırımların büyük bir kısmı düzenlenmemiş. Refakatçinizi de sizi de yorabilir. Güzel bir mekan ama Marmarise  yakın olmadığından mutlaka gidin denilecek bir yer değil. Kalınacak önemli bir tesis yok, mevcutlarda bize uygun değil. Yolu göze alıp gitmeyi düşünürseniz, sadece günü birlik gezmek için gidebilirsiniz.

selim     selim2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*