Yakın geçmişte Barselona’ya yaptığım seyahat ile ilgili izlenimlerimi tekerlekli sandalye ile yaşamlarını sürdürenler başta olmak üzere tüm engelli insanlara yararlı olması gayesi ile yazmak istiyorum. Mekanlar hakkında genellikle engelli gözü ile izlenimlerimi yazıyorum. Ama sizler önceden mutlaka önemli yerler hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Öncelikle Havalimanı ve THY ile ilgili izlenimlerini belirtmek istiyorum. Havalimanı otoparkına arabamı park edip (hemen belirteyim bu hizmet ücretsiz)  THY yolları bilet işlemlerine başladım. Gayet güler yüzlülerdi ve  çok güzel yardımcı oldular. Havaalimanında asist hizmetlisi yanıma geldi ve uçağa binene kadar bana eşlik etti. Uçağa alındım ve koltuğuma yerleştim. Hiçbir sorun yaşamadım. Gerek Havalimanı hizmeti ve gerekse THY elemanları eksiksiz hizmet verdiler.

Uçak Barselona’ya indi. Orada da havalimanı hizmeti gayet güzeldi. Taksiye kadar eşlik ettiler. Taksi ile otelimize geldik. Otelimi booking.com aracılığı ile buldum. Booking.com bu konuda yardımcı oluyor. Türkçe konuşan görevlileri sizin için otelle görüşüp engelliye uygunluğunu teyit ediyorlar. Tavsiye ederim. Daha önceden otelin engelliye uygun olduğunu bilerek yer ayırttımsada yine de Türkiye’deki olumsuz anılarımdan dolayı otele yerleşene kadar kaygılarım vardı. Ama otelde engelli için her türlü önlem alındığını görünce rahatladım. Oda herşeyi ile engelliye uygun olduğu gibi ortak yerlerde engelliler için düzenlenmiş. Engelli tuvaleti var ve tertemiz. Tek sorun her Avrupa ülkesinde olduğu gibi burada da tahrirat musluğunun bulunmaması. Bizler için bu tesisat daha da önem kazanıyor. Burada beni şaşırtan ise teras katındaydı. Asansörden terasa 5-6 basamak var ama hemen yanında merdiven asansörü hazır bekliyor. Terasta çok küçük bir yüzme havuzu var ama o ufak havuzda bile engellinin rahatça girmesi için havuz asansörü var. Bu otel 3 yıldızlıydı. Türkiye’deki  5 yıldızlı otellerin % 95 inde o devasa havuzlarda bile havuz asansörü olmadığı düşünülürse şaşkınlığımı anlamışsınızdır sanırım.

Barselona’da Ulaşım

Barselona’da ulaşım için en uygun alternatif “hop on hop out” denilen iki katlı gezi otobüsleri. Şehrin tüm görülmesi gereken yerleri bu otobüslerle ulaşmak mümkün. Size aşağıda anlatacağım tüm mekanlara bu otobüslerle ulaşabilirsiniz. Bilet alırken edineceğiniz güzergah haritalarından nerelere gidebileceğinizi saptayabilirsiniz. Biletiniz günlük (veya 2-3 günlük) olduğundan her durakta inip, mekanı gezip tekrar bu otobüslere binmek mümkün. Gün boyunca devamlı tur atan otobüslere her an inip binebilirsiniz. Durakta 5-10 dakika beklediğinizde otobüslerin geldiğini görebiliyorsunuz. İki güzergahta bir çok yere ulaşıldığından biz iki günlük bilet aldık. Sizlerde mutlaka bu araçlarla gezi planlarınız yapın.

Tüm gezi otobüslerinde (hop on hop out) ve diğer tüm şehir içi otobüslerde tekerlekli sandalye için rampalar bulunuyor. Otobüs şoförü sizi durakta görür görmez kaldırıma dikkatli yanaşıyor, yolcuları bekleterek araçtan iniyor, rampayı açıyor ve ben yerleşene kadar gerek şoför ve gerekse yardımcısı başımdan ayrılmıyor. En ufak bir olumsuz tutum göstermeden, güler yüzlü hizmet veriyorlar. Otobüste tüm önlemleri alınmış bir yerde seyahat ediliyor. Durağa yanaşırken yanınızdaki düğmeye basıyorsunuz. Şoför rampayı hazırlıyor, inene kadar size refakat ediyor.

Şehri bir baştan bir başa kuşatan metro ağı bulunuyor. Önemli tüm metro duraklarında asansör var. Asansörleri herkes kullanabilir. Ancak izlediğim kadarı ile ihtiyacı olmayan hiç kimse asansörü kullanmıyor.

Burada yaşadığım bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Merkezi meydanda (Katalonya meydanı) bulunan ve birçok hatların kesiştiği durakta metrodan indik. Etrafa şaşkın şaşkın bakınırken yanımızda bir eleman belirdi (Sanırım bizi kameralardan gördü) Bizi yönlendirerek binmemiz gereken asansöre kadar refakat etti. Ülkemizdeki ilgisizliği bilen bizlerin şaşkınlığımızı sanırım tahmin edersiniz.

Yukarıda da belirttiğim gibi şehirde engelliler için sorun yok. Tek başınıza bile olsanız rahatça her yere ulaşmanız mümkün. Ulaşımda görüldüğü gibi hiç bir sorun yaşamadım. Gezi otobüslerinde ve diğer şehir içi otobüslerde sorun bulunmuyor.

Şehir içindeki tüm lokanta ve kafelerde engelli tuvaleti var. Ayıca tesis iki katlı ve tuvalet ikinci katta ise mutlaka engelli asansörü bulunuyor.

Tarihi ve turistik mekanlara gelince buralarda da olabildiğince sorunlar çözülmüş. Mekanlara rampalar yapılmış, tarihi binalara bile asansörler ilave edilmiş. Girişlerde ne kadar kalabalık olursa olsun sizi fark eden tüm yetkililer yanınıza geliyor. Özel girişlerden sizi ve refakatçinizi içeri sokuyor. Çoğu yerlere ya indirimli ya da ücretsiz bir şekilde giriyorsunuz. Girişte size önceden tesisin bazı bölmelerine ulaşamayacağınız belirtiliyor. Ona göre girip girmeme konusunda karar vermen isteniyor. Asansörde kuyruk varsa sizi görür görmez öncelik tanıyorlar.

bar     bar2

Barselona’yı tepeden gören ve şehri yukarıdan görmenizi sağlayan teleferik sistemi mevcut. Bunun bir ayağı sahilde ve bayağı yüksek bir kule ile bu teleferiğe ulaşıyorsunuz. Bizde buna binebilmek için port vell yakınlarında bulunan o kulenin yanına gittik. Yine uzunca bir kuyruk vardı. Sandalyem için bir sorun var mı diye sırayı denetleyen görevliye yaklaştım. Yetkili hemen gişedeki elemana gitti. O eleman beni görünce gişeyi kapattı. Hemen elinde bir şerit metre ile yanıma geldi. Sandalyemi ölçtü ve bizi kuyruktan çıkartarak gişeye getirdi. Biletimizi kesip bizi asansör yetkilisine teslim ederek gişesine geri döndü. Bütün bunlar olurken sırada bekleyen bir kişi bile olumsuz bir davranışta bulunmadı. Asansöre bindik ve tepeye geldik. Teleferiğe dar bir merdiven bulunuyor. Hemen oradaki yetkililer gelerek beni yukarı çıkarttılar. Teleferik eski bir üretim olduğundan bir türlü içeri giremedim.  Yoğun bir uğraşı gerekti. Ben çoktan vazgeçtim ama görevlilerin vazgeçmeye niyetleri yoktu ve büyük uğraşılarla  beni içeriye yerleştirdiler. Ben verdiğim zahmetten terlerken adamların yüzünde en ufak bir sıkıntı ifadesi oluşmadı. Bu işlem dakikalar aldığı halde gene sırada bekleyen hiçbir kimse durumdan şikayetçi değildi.

bar4     bar3

Gezi notlarımda sıkıntı yaşadığım bir iki olayı insanların engellilere davranışını özellikle belirtmek için burada yazdım. Bunu dışında bir çok yeri gezdim ama en ufak sorun yaşamadım. Alışveriş merkezlerinde asansörlerde bir sıkıntı yoktu.

bar5     bar6

Gaudi’nin Barselona’da bulunan, önemli eserlerinden olan Casa batllo görülmesi gereken bir yer. Bina eski ve içindeki asansör dar olduğundan, girişten önce bir yetkili gelip sandalyenize bakıp, sığıp sığmayacağı konusunda sizi bilgilendiriyor.  Kapıdaki görevlilere tekerlekli sandalye için uygun mu diye sorduk. İçeriden bir görevli gelip tekerlekli sandalyenin genişliğini ölçtü. Aralarında konuştular tereddütlü de olsa içeri girdik. Bana da sığacağı söylendi ve biletimizi alıp içeri girdik. Eski yapının o tarihte yapılmış asansörü dar olduğundan girerken epey zorlandık. Ben ümidi kestim ama görevliler kesmedi . Sandalyenin ayaklıklarını çıkartarak içeri soktuk. Bina 3-4 katlı. Satış yerinin olduğu kata çıkmak istedim. Asansör sadece beni aldığından başka kimse giremedi. Asansör kata çıkmadan yetkili o kata geldi ve beni karşıladı. Kat gezisi bitince beni arayın dedi. Ayni şekilde bir kat daha gezdim. Ama diğer katlara adamları çok uğraştırdığımız için gidemedim. Gerçi yetkililerde herhangi bir bezginlik olmadı, her kata çıksam bir itirazları olmayacak gibiydi. Genelde tekerlekli sandalyenizin eninin dar olmasına gayret gösterin 1-2 santimle çok şey kaybedebilirsiniz. Bu binayı ve Gaudinin muhteşem mimarisini burada da hayranlıkla izleyin derim.

casa3     casa2

casa

Futbola ilgi duymasa da çoğu insanlar Barcelona takımını ve Messi’yi bilirler. Bende bir futbol fanatiği olarak Barselonaya kadar gidip nou camp’ı görmemem düşünülemez. Stat bölgesinde ve stadın yanında kulübün müzesini ve kulüp ürünlerinin satıldığı mağazayı da görebilirsiniz.

Stat girişi için az da olsa indirim yapılıyor ancak refakatçi indirimi yok. Ücret yüksek ve eşimde bu konuya fazla meraklı olmadığından mecburen tek başına giriş yaptım. Önce bir asansörle yukarı çıktım. Buradan stat girişine yöneldim. Yolu sorduğum yetkili bana tek başıma çıkamayacağım bir meyile sahip giriş yolunu gösterdi. Ama yerinden kalkmadı, yardım talep ettiğimde bana yardımcı oldu ve engelliler için ayrılan tribüne kadar götürdü. Öncelikle stat bayağı eski, bu nedenle engelliler için uygun değil. Bu nedenle diğer insanlar gibi saha kenarına inemedim. Tribünden seyrettim ve kendimi Real Madrid ile maç yapan Barselonayı izlerken düşündüm. Umarım kısmet olur da bu maçlardan birini izlerim. Oradan inip kulüp müzesini gezdim. Kupaların içinde kayboldum.  İnşallah bizim kulüplerinde (bilhassa Beşiktaş’ımızın) böyle kupaları olur diye hayal ettim. Buradan çıkıp tekrar stat dışına çıktım. Orada bulunan kulüp mağazasına yöneldim. Ayrıca Barselona olimpiyatlarının düzenlendiği Olimpiyat stadını da rahatça gezebilirsiniz. Giriş ücretsiz ve tekerlekli sandalyeye uygun.

stat     stat2

stat3     stat5

stat6

Yine Gaudi’nin muhteşem eserlerinin bulunduğu park alanı ve Barselona’da ulaşmakta en çok zorlandığım yer. Zira tur otobüsünün bıraktığı yer ile park guel arasında 500-600 metrelik yol var ve burası oldukça dik bir yokuş. Eşim ve ben epey efor sarf ettik. Kimsede bir el atayım demedi. Park guel de de merdiven bolluğu nedeniyle yukarıya çıkmak mümkün olmadı. Giriş alanıyla yetinmek zorunda kaldım. Resimlerde de görülen bölgede zaman geçirdim. Üst taraflarınıda görmek isterdim ama resimde görülen merdivenleri çıkmak mümkün değildi. Ama yine de gidilmesi ve kısıtlı da olsa görülmesi gereken yer. Engelli tuvaleti var ama çok pis ve bakımsız. Sıvı sabun ve tuvalet kağıdı yoktu. Refakatçiniz güçlü ise (yokuş nedeni ile) mutlaka gidin. Giriş ücretsiz.

guel     guel2

guel3

Gezi  öncesi okuduğum notlarda görülmesi gereken bir yer olduğundan ve vaktimiz de olduğundan gitmek istedik. Kolomp meydanından yaya olarak gidilebilir. Güzel mekanları da doya doya görerek hayvanat bahçesine ulaştık. Giriş paralı ama refakatçimden ve benden ücret almadılar. Engelli tuvaleti var nispeten temiz.  Meraklıysanız ve vaktiniz varsa gidin. Mekan tekerlekli sandalye için uygun. Gerekli yerlere rampalar yapılmış.

hay

Barselonanın en hareketli caddesi. Bol sayıda yemek mekanların olduğu yer. Geçesi de çok renkli. Tekerlekli sandalyeye de uygun. Biz otelimize de yakın olduğundan bol bol gezdik. Yemek ihtiyacımızı burada karşıladık. Gerek yöresel yemek mekanları ve gerekse tanıdığımız yeme içme markaları bu caddede bulunuyor. Mutlaka bu caddeyi gezin,  güzel vakit geçirebilirsiniz.

lara

La rambla caddesinde yer alan bu mekan gerek değişik meyvelar ve gerekse çeşitli deniz ürünlerini bulabileceğiniz ilginç bir mekan. Egzotik meyvelerdan alıp yemeniz mümkün. Yer bulursanız balık ziyafeti çekebileceğiniz bir yer. Tekerlekli sandalyeye uygun. Mutlaka gezin.

pzar

Kolomp meydanının deniz tarafında bulunan, gezi teknelerin ve yatların bulunduğu mekan. Tahta bir köprü ile ulaşılabilen mekanda alışveriş ve yemek mekanlarının bulunduğu güzel bir bölge. Kahvaltılarımızı burada bulunan ve güzel bir manzarası olan starbucks’da yaptık. Akşamda burada bulunan mekanlarda buraya has yemeklerden yiyebilirsiniz. Fiyatlar makul sayılabilir. Engelliye uygun. Alışveriş merkezinde engelli tuvalet bulunuyor. Burada yeri gelmişken belirtmeliyim ki Barselonada bulunan tüm kafelerde engelli tuvaleti var. Mekan iki katlı ise ve tuvalet üst katta ise mutlaka engelli asansörü bulunuyor. Bu konuda çok hassaslar. Yine ilgimi çeken bir durum da, ülkemizde de bildiğimiz tavuk ürünlerinin satıldığı mekan oldu. Mekanın oturma yerleri üst katta. Giriş katında sadece 1-2 masa var. Bunlardan birisi engelliler için ayrılmış. Burada normal bir vatandaş oturmaya kalkarsa karşısında ızbandut gibi güvenlik elemanı ile karşı karşıya kalıyor. Hemen masadan kaldırılıyor.

port1     port

Barselonanın eski halinin (orta çağda şehrin merkezi) korunduğu bir bölge. Çok güzel tarihi yapılar ve kiliseler mevcut. Sokaklar eski olduğundan tekerlekli sandalye ile gezerken zorlanmanız mümkün. Ama görülmesi gereken bit yer.  Her sokağı ilginç. Burada da çok sayıda yemek mekanları var. Ekim ayında gitmemize rağmen yer bulmakta zorlandık. Çok ilgi çeken ve çok kalabalık lokantalar ve kafeler bulunuyor.

gotic   gotic1 gotic1     gotic1

İşte Barselonada en çok etkilendiğim yer. Devasa bir kilise. Burada da Gaudinin imzası bulunuyor. Hala tam olarak bitmemiş bir yapı. Gaudi burada çalışırken bir vasıtasının çarpmasıyla hayatını kaybetmiş. Bizi kalabalığın içinde gören görevli hemen ilgilendi. Beni ve eşimi ücret almadan içeri soktular. İnsanı çok etkileyen bu yapı tekerlekli sandalye için uygun. Asansörle yukarıya çıkmak mümkün. Ama asansördeki sıra ve güvenlik nedeni ile uygun olmamasından dolayı izin verilmediğinden asansöre binmedik. İçinde müze ve hatıra eşyalarının satıldığı mekan bulunuyor. Mutlaka ama mutlaka gezin. Gezi otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.

sagra     sagra2

sagra3     sagra4

Colomp meydanı Colomp’un heykelinin bulunduğu bir alan. Port vell’in yanında. Gezi otobüsleri buradan kalkıyor. Tekerlekli sandalyeye uygun.

colomp2     colomp1

Gezi otobüsü güzergahında ve hemen otobüs durağını yanında yer alan teleferik ile çıkılabilen bir mekan. Otobüsten teleferiğe ulaşım uygun. Bu teleferik yolculuğunda Barselonayı yukarıdan görebilirsiniz.

mira

Tekerlekli sandalye ile Barselona

Burada belirttiğim gibi fiziksel engelli olarak Barselonaya rahatça gidip tatil yapabilirsiniz. Engelli erişimi en iyi olan şehirlerin başında geliyor. Merkez olarak nispeten düz bir şehir. Sadece bazı mekanlarda merdivenler nedeniyle erişimde zorluk yaşanılabiliniyor. Deniz mevsiminde giderseniz plajlara ulaşımda çok rahat. Yalnız benim önerim çok yoğun ayları değil sakin ayları tercih ediniz. Ben Ekim ayında gittim ve bu nedenle yoğun kalabalıkta olabilecek sorunları yaşamadım.

Screen Shot 2014-09-01 at 20.42.46

2 comments

  1. Levent bey, öncellikle bizleri bilgilendirdiğiniz için kendim adına teşekkür ederim. Yazınızı okuduktan sonra ben ve eşim barselonaya gitmeye karar verdik. Sayenizde hiç bir zorluk çekmeyeceğimi ve nereleri gezmem gerektiğini öğrendim Çok faydalı bir blog olmuş. Emeğinize sağlık.

  2. Levent bey teşekkürler benimde soyadım KARAGÖZ nerelisiniz acaba mailime yazarsanız sevinirim selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*